In Граматика By Олександра

Present Perfect Tense — справжнє доконаний час в англійській мові

Час Present Perfect — перша складна тема, яка лякає всіх вивчають англійську мову. Усі часи, які вивчаються спочатку (Present Simple, Past Simple і Future Simple) є більш-менш зрозумілими нашій людині, оскільки мають відповідність в російській мові. Але ось Present Perfect Tense збиває нас з пантелику. Одна назва чого варта — справжнє вчинене — перше слово автоматично відносить дію до теперішнього часу, а друге — до минулого: ну як таке може бути ?! Насправді, саме в цій подвійності і криється істинний сенс часу Present Perfect: передається за допомогою нього дію здійснилося в минулому, але має безпосереднє відношення до сьогодення. Простий приклад: дія здійснилося в минулому, а в сьогоденні видно його результат:

I have broken my arm. — Я зламав руку. (Неважливо, коли мовець зламав руку, важливо, що зараз він носить гіпс.)

Це основна і всеопределяющіх функція Present Perfect Tense, і про неї і про інші функції ми поговоримо після того, як вивчимо освіту форм дієслів в цьому часі.

Як утворюється Present Perfect Tense

Отже, стверджувальна форма Present Perfect утворюється за допомогою допоміжного дієслова to have (для третьої особи однини (he, she, it)has) і третьої форми смислового дієслова:

I have done the work. — Я виконав роботу.

We have done the work. — Ми виконали роботу.

You have done the work. — Ти виконав роботу.

He (she, it) has done the work. — Він (вона, воно) виконав роботу.

They have done the work. — Вони виконали роботу.

Щоб утворити питальну форму, переносимо допоміжне дієслово to have вперед і ставимо його перед підметом:

Have you done the work yet? — Ти вже виконав роботу?

Has she done the work yet? — Вона вже виконала роботу?

У негативній формі додаємо до допоміжного дієслова to have частинку not:

I have not done the work yet. — Я ще не виконав роботу.

He has not done the work yet. — Він ще не виконав роботу.

У скороченому вигляді допоміжне дієслово to have виглядає як ‘ve, hasяк’ s:

I’ve done the work.

He’s done the work.

Скорочена негативна форма — have not, has not:

I have not done the work.

Has not he done the work?

Вживання Present Perfect Tense: приклади пропозицій

Тепер подивимося випадки вживання Present Perfect Tense з прикладами пропозицій:

 1. Present Perfect Tense передає дію, повністю завершене в минулому, але має зв’язок із сьогоденням через результат цієї дії. У даному випадку важливо сама дія, а не обставини, за яких воно відбулося:

  We’ve bought a new car, so it’s time to sell the old one. — Ми купили нову машину, так що пора продати стару. (Машина вже куплена, що змушує задуматися про продаж старої; машина вже у нас, ми є її господарями, тобто have bought — частина теперішнього часу).

  Ще простіше зрозуміти цю функцію на таких прикладах:

  Has the secretary come? = Is the secretary in the office now? — Секретарка прийшла? = Секретарка зараз в офісі?

  Have you washed the dishes? = Are the dishes clean? — Ти помив посуд? = Посуд чиста?

  Have you met him? = Do you know him? — Ви зустрічали його? = Ви знаєте його?

  З прикладів видно, що дія, виражена в Present Perfect, відбулося в минулому, але має результат в теперішньому часі.

  Для часу Present Perfect не важливі обставини, за яких вчинено дію, тому воно часто використовується, щоб ввести нову тему розмови, підсумувати ситуацію або вказати на дію, час якого не відомо:

  — Have you managed to reach Tom? — Тобі вдалося додзвонитися до Тома? (далі піде відповідь і опис, як це сталося, вже в Past Simple)

  — Yes, I have, eventually. I called him yesterday without much hope, but he answered almost immediately. — Так, нарешті додзвонився. Я дзвонив йому вчора без особливої ​​надії, але він відповів майже відразу ж.

  Thank you so much for what you’ve done! — Спасибі величезне за те, що Ви зробили.

  — Oh, welcome. I’ve tried. — Будь ласка. Я старалася.

  You have not changed. — Ти не змінився.

  I’ve never thought about it. — Я ніколи не думав про це.

  What have you done? — Що ти накоїв?

  Якщо ж у реченні вказано або передбачається час вчинення дії, ми не використовуємо Present Perfect, а вибираємо Past Simple. (Нагадаю, що цей же час використовується для опису дій, що відбулися в минулому і там же і закінчилися, відомих мовцеві фактів з минулого, а також дій, що описуються в хронологічному порядку.) Але є один нюанс: якщо період часу, про який йде мова , ще не завершився, необхідно вживання Present Perfect Tense:

  Your speech has been awfully boring tonight. — Твоя мова сьогодні ввечері була страшенно нудною. (зараз ще вечір того дня)

  We’ve visited so many fascinating places this year. — Цього року ми відвідали безліч красивих місць. (рік ще не закінчився)

  I’ve met him a few times this autumn. — Я бачив його кілька разів восени. (зараз ще та осінь)

  Якщо ж вказаний період часу вже закінчився, без коливань використовуємо Past Simple:

  I called them in the morning. — Я дзвонив їм вранці. (зараз вже обід)

  We went to Poland on a business trip this spring. — Цієї весни ми їздили у відрядження до Польщі. (зараз вже літо)

  Логічно, що в питаннях про час дії (тобто зі словом when) теж не можна використовувати Present Perfect, оскільки мова йде про конкретному дії в минулому, що завершився, і приналежному виключно пройшов часу:

  When did you come? — Коли ти прийшов?

  When was the last time you ate apples? — Коли ти востаннє їв яблука?

  Нерідко час Present Perfect Tense вживається, щоб показати неодноразовість дії:

  I’ve watched this movie twice already! — Я дивився це кіно вже двічі.

  I’ve visited Italy four times. — Я був в Італії чотири рази.

  Знову ж таки, за допомогою Present Perfect ми згадуємо, що дія була неодноразовим, але не описуємо конкретні ситуації. Якщо ж ми захочемо це зробити, в нашому розпорядженні буде Past Simple.

  До речі, всім нам з перших уроків відома фраза have got як еквівалент have, possess. Тепер ви знаєте, що це дієслово get (отримати) у часі Present Perfect. Як ви думаєте, чому ми говоримо, що у нас щось є, використовуючи Present Perfect? Очевидно, щоб щось мати, треба спочатку це отримати: ось вам яскравий приклад зв’язку сьогодення з минулим через результат!

  Як і в будь-якому іншому часу, існують слова-маркери Present Perfect. В даному випадку це прислівники, що не позначають певного часу і частоти вчинення дії: for (протягом), since (починаючи с), ever (коли-небудь), never (ніколи), just (тільки що), already (вже) , yet (ще, вже), before (до цього), often (часто), seldom (рідко), recently (недавно), lately (останнім часом) і т.д. Детально вживання цих прислівників з часом Present Perfect описано в статті «Прислівники з Present Perfect». Рекомендую ознайомитися з нею всім, хто збирається серйозно розібратися з цим складним часом.

 2. Present Perfect Tense вживається для передачі дії, яке почалося в минулому і продовжується в теперішньому часі. Ви скажете, що це головна функція іншого граматичного часу — Present Perfect Continuous, і матимете рацію. Але є три випадки, коли Present Perfect буде замінювати його:

  I have not heard of him for the last three years. — Останні три роки я про нього нічого не чув.

  I have not played tennis since I broke my arm. — Я не граю в теніс з тих пір, як зламав руку.

 3. Справжнє доконаний час використовується в придаткових пропозиціях часу після спілок when, before, after, as soon as, till, until, щоб передати майбутнє дія, яка закінчиться до початку дії з головного пропозиції. Відразу розглянемо приклад:

  I’ll serve you a dessert only after you have eaten the main course. — Я дам тобі десерт тільки після того, як ти з’їси основне блюдо. (Спочатку завершиться дія підрядного речення, потім почнеться дія головного.)

  We’ll leave when we have finished our project. — Ми поїдемо звідси, коли закінчимо наш проект.

  Іноді в таких пропозиціях можна використовувати Present Simple замість Present Perfect:

  I’ll start learning English after I have graduated. = I’ll start learning English after I graduate. — Я почну вчити англійську, коли закінчу інститут.

Незважаючи на те, що тема Present Perfect Tense вимагає більшої посидючості та уваги, ніж деякі інші теми, ви повинні пам’ятати: англійська граматика — не «китайська грамота», і зрозуміти її зовсім не складно. Будьте уважні, читайте граматичні пояснення, шукайте приклади в англомовних текстах, аналізуйте і запам’ятовуйте їх, і тоді будь-яка тема вам буде дарма.

Дана тема тісно пов’язана з іншими, описаними в статтях, на які необхідно звернути увагу:

 • «Теперішній час в англійській мові»
 • «Час Present Simple»
 • «Час Present Continuous»
 • «Час Present Perfect Continuous»

Після ознайомлення з ними рекомендуємо пройти наступний тест: «Тест на часи групи Present».

 

Граматика

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>