In Матеріали By Катерина

History of heraldry. Історія геральдики

Коли я взялася за написання статті, постало питання, наскільки докладної вона повинна бути. У цій статті я представляю не самий детальний матеріал з геральдики, а лише загальне уявлення про історію зародження гербів, їх використання та символіці. Для початку давайте подивимося відео, яке дає загальне уявлення про цю тему.

History of heraldry. Відео

Transcript

↓ Завантажити transcript відео (* .pdf, 233 Кб)

Давайте звернемо увагу на корисну лексику з відеоролика.

Useful Vocabulary

    Nouns

  1. Heraldry — геральдика.
  2. Shield — щит.
  3. Tournament — турнір.
  4. Seal — друк, клеймо.
  5. Pedigree — родовід.
  6. Family tree — генеалогічне дерево.
  7. Nobles — аристократія.
  8. Coat of Arms — державний герб.
  9. Herald — вісник.
  10. Genealogy — генеалогія.
  11. Crest — прикраса нагорі гербового шолома.
  12. Knight — лицар.
  13. Helmet — шолом.
  14. Sword — меч.
  15. Verbs

  16. To spread out — поширюватися.
  17. To appoint — призначати.
  18. To oversee — здійснювати контроль.
  19. To grant — жалувати.
  20. To carry out — виконувати.
  21. To date back to … — вести початок від …
  22. To deflect — відображати.
  23. To originate — відбуватися, брати початок.
  24. Adjectives

  25. Heraldic — геральдичний.
  26. Genealogical — генеалогічний.
  27. Elaborate — буяє деталями.
  28. Adverbs

  29. Immensely — надзвичайно.
  30. Precisely — точно.
  31. Phrases

  32. Arrangement of devices — розташування символів.
  33. System of identification — система розпізнавання.
  34. Crane’s foot — лапа журавля.
  35. System of signs and symbols — система знаків і символів.
  36. Social status — соціальний статус.
  37. Land owing classes — землевласницький клас.
  38. Medieval times — Середньовіччя.
  39. The Officer of Arms — чиновник геральдичної палати.
  40. Municipal corporation — муніципальна корпорація.
  41. Commercial bodies — комерційні особи.
  42. Country council — регіональна рада.
  43. Trade association — торгово-промислова організація.

How did everything begin? З чого все почалося?

Системи відзнак (marks of distinction) і символів (symbols) існували ще з давніх часів, але сама геральдика (heraldry) як така зародилася під час феодального ладу (feudal system) у Західній Європі. Прообразами гербів було розміщення відмітних знаків (як правило зображень тварин) на одязі і військових обладунках. Іноді такі емблеми з’являлися на монетах або символах міст. Такі знаки ще не були гербами. Вони стали такими тільки коли стали передаватися у спадок.

Існує кілька причин, що пояснюють появу геральдики. Перш за все, відмітні знаки використовували воїни (warriors) для того, щоб відрізнятися один від одного на полі битви (battlefield). Також своїм розвитком геральдика зобов’язана лицарським турнірами (tilting tournaments), які були неймовірно популярні в Західній Європі (Western Europe), і хрестовий похід (Crusade).

З XII століття, після введення лицарського шолома з закритим забралом, виникла необхідність якимось чином розрізняти учасників турніру, тому почали використовувати особливу розмальовку, символи і фігурки, які іноді поміщали поверх шолома, щоб з верхніх трибун було добре видно лицарів. Крім того, обладунки лицарів часто були однотипними, тому відрізняти їх було складно не те що здалеку, але і зблизька. Тому стали використовувати шоломи з навершиями — spiked helmets (прикраси з пір’я птахів і рогів тварин поміщали нагорі шолома), вимпели та штандарти (standarts). Поєднання цих знаків і щита надалі складали основу для герба.

Цікаво й саме значення слова «герб» в англійській. Coat of arms (дослівно «накидка на зброю») означає накидку із зображенням герба власника, яка надягала поверх збруї.
Розвиток цивілізації в Західній Європі наприкінці XII століття також призвело до необхідності консолідації панівного класу, а герби чітко вказували на соціальний статус, положення, володіння землями і рід занять їхнього власника.

Dibs, lion is mine! Чур, лев дістається мені!

Спочатку лицарі могли вибирати будь відмітні знаки, але масове використання гербів закликало до необхідності їх систематизації. З’явилися спеціальні люди — герольди (heralds), які відповідали за лицарські турніри і складання гербів. Спершу герольди знали всі герби напам’ять, але чим більше гербів ставало, тим складніше це було робити, і незабаром виникла необхідність записувати або каталогізувати інформацію. У зв’язку з цим стали з’являтися спеціальні довідники та трактати про герби.

Герби вважалися неймовірно важливим атрибутом воїна, сім’ї чи держави, тому їх використання суворо контролювалося. Король Англії Едуард III заснував геральдичну колегію (the College of Arms), яка функціонує й донині. На фотографії нижче ви можете бачити фасад цього будинку.

В інших країнах Європи також створювалися подібні організації для контролю за використанням гербових знаків. Відтепер стало неможливим вибирати будь-який малюнок для щита, колір, форму, орнамент — все мало значення. Потрібно було не просто нанести символічний малюнок на щит, що в той час було просто, адже з’явилися навіть особливі художники, які малювали герби. Важливо було також довести свою спорідненість (relationship) з тим родом, чиє прізвище і відмітні знаки використовував чоловік.

Women in a Man’s World. Жінки в чоловічому світі

У зв’язку з тим, що жінки не воювали, вони не мали права використовувати щит, герб, шолом або бойової слоган. До заміжжя, жінка мала права використовувати гербові знаки свого батька, які вона розміщувала на спеціальному щиті у формі ромба (lozenge). Після заміжжя до емблеми батька додавався герб чоловіка, обидва розташовувалися на одному щиті.

Якщо жінка була геральдичної спадкоємицею (в роду не було спадкоємців чоловічої статі), то геральдика батька цієї жінки розташовувалася в центрі щита чоловіка. Це називається escutcheon of pretense (умовний геральдичний щит).

Надалі діти мали право розділити щит на чотири частини, розташувавши в першій і четвертій чвертях герб їхнього батька, а в другій і третин — герб їх матері. Але якщо мати виявлялася монархом, наприклад, як королева Великобританії Єлизавета II, то її герб не може бути розділений.

Coat of Arms Symbolism. Символіка гербів

Герби відрізняються за формою, кольором і символам, нанесеним на них. Давайте розберемося, що ж означають деякі з них.

Кольори

Золотий (gold) Благородство (generosity)
Срібний (silver) Світ (peace), щирість (sincerity)
Червоний (red) Військова сила (military strength)
Зелений (green) Надія (hope), радість (joy), вірність у коханні (loyalty in love)

Символи

Лев (lion) Хоробрість і сила (bravery and strength)
Сонце (sun) Слава (glory)
Виноградна лоза (vine) Міцна і довга дружба (strong and lasting friendship).
Замок (castle) Надійність (safety), захист (protection)

З повним списком символів ви можете ознайомитися на цьому сайті: http://www.fleurdelis.com.

Пропоную розглянути, з чого ж складається герб.

Для тих, у кого виникають питання щодо термінології, використовуваної в геральдиці, буде корисний наступний сайт: http://www.heraldsnet.org.

Modern use of Coats of Arms. Сучасне використання гербів

На сьогоднішній день велике геральдичне минуле відходить на другий план, і зараз герб є більше показником респектабельності (respectability), ніж історії сім’ї, адже вже небагато уміють читати герб. Герби мають країни, міста, університети; приватні, державні та військові організації.

Історії найбільших родів і родин в найдрібніших подробицях зображені на гербах. Якщо ви спробуєте відстежити сімейне дерево вашої родини, знайти те місце, звідки родом були ваші предки, це може допомогти зрозуміти, звідки ви і знайти своє місце в житті. Також ви можете бути приємно здивовані, зробивши міні-дослідження родоводу. Вперед, в захоплюючу подорож по сторінках історії своєї родини!

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>