Хвилюєтеся перед діловою зустріччю? Читайте наші поради, і все пройде гладко!
Культурне розуміння дуже важливо. Всі знають, що навіть манера вітати один одного відрізняється в різних країнах. Що й говорити про те, наскільки цінне знати традиції для успішного ведення бізнесу. Як не парадоксально, багато упевнені в собі бізнесмени відчувають себе ніяково на бізнес-зустрічах без цих знань.
Мені пощастило жити і працювати за кордоном: у Великобританії, Австрії та Китаї. Тому мене завжди цікавили особливості світової культури.
Такі схожі і такі різні
Але перш ніж говорити про культурні відмінності, давайте подумаємо, що ж є нормою для нас?
Якщо для нас може бути цілком звичайною справою піти обідати в їдальню або кафе, то в деяких країнах або культурах їдалень і обіду може в принципі не бути. У Великобританії працівники просто «хапають сендвіч» (just grab a sandwich), т. Е. Обідають на ходу або в процесі роботи. А якщо нараду затягнулося до обіду, то співробітників можуть почастувати легкими закусками (light refreshments).
А якщо ви приймаєте іноземних партнерів, то мінімум, що варто зробити, — це пригостити їх ланчем. Так що обов’язково перевірте, щоб в тому місці, де ви будете обідати, їжа підходила для ваших гостей. Якщо потрібно, уточніть у кухаря даного закладу, з чого складаються невідомі страви. Похід в кафе або бар може стати хорошою неформальній альтернативою ланчу, тут можна замовити щось легке. В Іспанії, наприклад, це можуть бути тапас (tapas), в Італії — морозиво.
Великі ділові партнери, можливо, будуть розраховувати на обід або вечерю в ресторані. У США, наприклад, є звичайною справою запросити партнерів до себе додому на вечерю. У Південній Америці це може бути і неформальне барбекю. Так що, якщо ви не поважаючи гостей з цих країн подібним чином, вас просто порахують холодним і негостинним.
Будьте привітні й гостинні з іноземними партнерами.
Знаю з власного досвіду, що китайці будуть раді походу по магазинах (вони й самі так розважають гостей у вільний від роботи час), тому такі заходи варто планувати заздалегідь. Звичайно, не буде зайвим показати місцеві визначні пам’ятки і те, чим ви пишаєтеся. Китайські партнери завжди знаходять час, щоб порадувати своїх гостей культурними поїздками в храми, гори або парки. Не можна забувати і про караоке. У співі представникам піднебесної немає рівних! Їх караоке-бари можуть сміливо конкурувати з нашими розважальними центрами. Так що раджу розспіватися. 🙂
У деяких країнах, у тому числі в США і Великобританії, дуже популярний гольф в якості способу об’єднання business and pleasure. У Фінляндії вас можуть запросити в сауну з бізнес-партнерами. Якщо в Китаї вас запрошують на формальний банкет, це означає, що у вас високий статус.
FAQ
Чи варто вести іноземних гостей в ресторан, що пропонує страви їхньої країни (наприклад, ірландський паб для британців чи китайський ресторан для китайців)?
Деякі гості можуть оцінити ваші старання і подякувати за знайому їжу. З іншого боку, багато індійські та китайські ресторани в інших країнах не можуть похвастати автентичної їжею, зазвичай страви адаптовані під місцеві смаки. Напевно хтось з гостей захоче спробувати місцеві продукти. Найкраще надати їм пару альтернативних страв на вибір. Якщо ж ви зустрічаєте групу гостей з різних країн, хорошим рішенням буде шведський стіл (buffet), у такому випадку слід обов’язково підписати назви страв англійською.
Що робити, коли потрібно їхати в Китай, де, як кажуть, їдять дивні речі, наприклад смажених скорпіонів? Як реагувати на пропозицію такої їжі, яку ні за що не з’їси, щоб нікого не образити?
Поняття «їстівне» разюче відрізняється в різних країнах світу. Якщо у Франції конина вважається делікатесом, то у Великобританії така їжа — табу. А як реагувати, коли на стіл церемоніально ставлять тацю з рисом, який опоясує по колу «рота» смажених скорпіончіков? Зізнаюся, якщо ви не екстремал, то потрібно бути як мінімум хорошим актором. У моєму випадку перемогло цікавість. Рука, правда, наполегливо відсмикувала скорпіона від рота, але з третьої спроби розум переміг. На смак страхітливий членистоногих виявився дуже навіть схожим на смажене насіння соняшнику. Але якщо вам при вигляді таких ось сюрпризів не до сміху, краще схитрувати, сказавши, що ви вже наїлися, більше просто нікуди. Напряму відмовлятися неввічливо.
Що робити, коли вам наполегливо пропонують випити (так прийнято в багатьох країнах, як ми знаємо), а багато алкоголю — це не для вас?
Сьогодні ставлення до алкоголю у світі поступово змінюється, але все одно бізнес-зустрічі, де багато п’ють, не рідкість. Варто використовувати відому всім відмовку, що вам здоров’я не дозволяє вживати спиртне. Тільки подбайте про те, щоб вас потім ніхто не побачив у ресторані за келихом вина. 😉 Речі, в Австрії до алкоголю на бізнес-вечерях в ресторанах ставляться холодно (принаймні, за моїми спостереженнями за нашими партнерами). Але от у Китаї успішне завершення проекту може зажадати міцного здоров’я. Тому якщо ви все-таки зважитеся, спочатку з’їжте що-небудь жирне, щоб абсорбувати алкоголь.
Що робити, якщо китайські партнери запрошують вас в караоке, а вам потрібно підготуватися до презентації на завтра?
Не будьте занадто манірні в неформальній обстановці.
Навіть якщо це важлива презентація, спілкування з вашими китайськими колегами може виявитися дуже продуктивним і корисним. Ніхто не очікує, що ви будете співати, як Сінатра. Весь сенс караоке в тому, щоб відвести душу (to let your hair down) і згадати, що ми всі — звичайні люди. Повірте, в такій ситуації ваші партнери відкриються з нового боку. У караоке-барах субординація зникає, а значить, з’являються нові можливості для легкого вирішення труднощів на переговорах. Раджу. Дуже веселе проведення часу (для всіх учасників).
Хто повинен замовляти їжу і платити в ресторані?
У деяких країнах, наприклад в Китаї, приймаюча сторона замовляє для всієї групи. Їжа подається на стіл для всіх, страв багато. В Австрії, так само як і у Великобританії, цілком звичайна ситуація, коли хтось один (наприклад, сторона, яка приймає) платить за рахунком, а згодом його ділять всі учасники групи.
Працювати з представниками іншої культури завжди цікаво і пізнавально. Ми всі живемо по-різному і маємо різні традиції. На мій погляд, головне — поважати культури інших народів, навіть якщо вони вам не зовсім зрозумілі. Тоді напевно буде легше досягти успіху в міжкультурному спілкуванні та бізнесі. Удачі!
6913