In Матеріали By Олексій

CN U TXT? Сучасний англійська в текстових повідомленнях

Ми знайомі з англійською мовою як з мовою Шекспіра і Моема: строгим і аналітичним, де на все знайдуться правила. Англійською говорить більше мільярда людей. Він служить сполучною ланкою міжнародного спілкування, торгівлі, співробітництва та бізнесу. Але чи багато хто знає про існування його похідних? У далеких дев’яностих, коли інтернет уже стукав у двері, а мобільні телефони поступово ставали все більш доступними, зароджувався Lingo або Textese. Це мова смс-повідомлень, інтернет-сленгу, який зараз загрожує граматиці і орфографії сучасної англійської. Він вибирає найбільш уразливих (most vulnerable) — молоде покоління (youngsters). Підлітки відправляють одноліткам (peers) зі своїх смартфонів, гаджетів, Таблет закодовані послання такого змісту:

Plz dt 4gt 2 tl hr abt d trp 2moro, gdnt. — Please do not forget to tell her about the trip tomorrow, good night. — Будь ласка, не забудь сказати їй про поїздку завтра, добраніч.

Як все починалося?

Перші моделі мобільних телефонів підтримували відправку повідомлень з дуже маленькою кількістю символів: можна було надрукувати всього 160 знаків (characters). Природно, вводити слова цілком було незручно, і довгі СМС коштували дорого. Потрібно було довго натискати кнопки на маленькій клавіатурі. Так і придумали популярні сьогодні скорочення. Зараз мова ініціалізацій налічує кілька тисяч абревіатур, наприклад: 2B r nt 2B. Здогадалися? Це ж Гамлет у сучасній обробці.

GGG або God, God, God!

YYFU?Too wise for you? «Занадто намудрували!» — Cкажете ви? В Америці навіть існує організація, яка займається абревіатурами AAAAAAmerican Association Against Acronym Abuse (Американська Асоціація по боротьбі з надмірним використанням абревіатур).

Зверніть увагу на Transl8it.com. Сервіс допоможе в розшифровці Lingo, а так само дасть переклад в обидва напрямки, якщо захочете блиснути незвичайної абревіатурою. Як би це сумно не звучало, але листування повинна бути швидкою. Поспіх — це чума нашого часу (plague of today).
Ось так міг би виглядати сучасний діалог Ромео і Джульєтти:

Rom: RUF2T? [Are you free to talk?] — Можеш говорити?

Jul: OK [Make your move!] — Так [Покажи себе, Ромео!]

Rom: Bf? [Do you have a boyfriend?] — У тебе є хлопець?

Jul: No [Liar] — Ні [Неприкрите брехня]

Rom: CUA3 [I’ll see you, any time, any place, anywhere] — Давай побачимося? У будь-який час, в будь-якому місці?

Jul:club? [At the club?] — У клубі?

Rom: OK [Thinks. I’m on] — Так [Думає, я на коні]

Як ви, мабуть, помітили, основна тенденція зводиться до того, щоб написати слово саме так, як воно вимовляється. Але ми знаємо, що, на жаль, звичайний англійська не так простий.
Давайте розглянемо невеликий список найпопулярніших скорочень в смс:

 1. PAWParents are watching. Не потрібно вказувати, у якої вікової групи поширене дане скорочення?
 2. BCNUL8RBe seeing you later — Побачимося.
 3. Less than threeLove. Звідки це взялося? А ось такий знак <3 ви зустрічали де-небудь? Включивши фантазію, можна здогадатися, що смайл схожий на серце. З’явилося навіть вираз: «I less than three you». Ох, вже ці юні романтики!
 4. NOOBNew person. Слово, яке абсолютно чудовим чином перекочувало в наш з вами великий і могутній — нуб. Утворене від англійського newbie, що означає «новачок», «не профи».
 5. GFGirlfriend. No comment.
 6. BRBBe right back — Скоро повернуся.
 7. POS — Parent over shoulders. Використовується тими ж підлітками, що і в пункті №1.
 8. LOLLaugh out loud — Дуже смішно, животик надірвати можна. І його брат ROFLrolling on the floor laughing — Катаюся по підлозі від сміху.

Як сильно змінився наш світ за пару десятків років! Пропоную простежити зміни, пов’язані з появою телефонів і СМС, і познайомитися ближче з мовою абревіатур в наступному відео:

Nouns
Public domain Суспільне надбання
Selection Вибірка
Lock, stock and barrel Усе разом узяте
Handset Слухавка
Aeriel Антена
Conversation Бесіда
Subscriber Абонент
Record card Картка обліку
Cabinet Картотека
Customer Клієнт
Historical item Предмет, що представляє історичну цінність
Spelling Орфографія
Grunts Рохкання
Majority Більшість
Miles too loud Чути на милі навколо
Antiques Антикваріат
Regrets Жалю
Verbs
To fit Зд. лагодити
To poke Виколоти
To tend Мати схильність до чимось
To weigh Зважувати
To carry Нести
To take off З’явитися
To come into being Ставати
To record Записувати
Adverbs
Definitely Безумовно
Towards По напрямку до
Gaily живо, енергійно, весело
In particular Особливо

А також всіх любителів виразів LOL і OMG ласкаво прошу ASAP на відео урок до Ронні, яка розповість про всі самих широко використовуваних смс-фразочки!

Txtng: the Gr8 Db8. Texting: the great debate

Чи завжди скорочення означають бідний словниковий запас або безграмотність? Аж ніяк. У книзі лінгвіста Девіда Кристала наводяться приклади експериментів і досліджень, які оскаржують популярну точку зору про те, що абревіатури і сленг в мові листування є згубними і роблять молоде покоління безграмотним. Наведемо цікаві факти:

 • Зазвичай в листуванні скорочується всього 10% слів.
 • Ініціалізації — це не окрема мова, вони є його складовою частиною вже багато десятків років.
 • Діти і дорослі користуються скороченнями в смс, останні, правда, рідше.
 • Школярі не користуються абревіатурами в домашніх завданнях.
 • Відправлення повідомлень сприяє розвитку грамотності, оскільки дає людям можливість взаємодіяти з допомогою письма і читання.

Після того, як text-speak став популярним, він став використовуватися поза оригінального контексту. Кожному вирішувати, чи варто користуватися скороченнями чи ні, а ми тим часом даємо вам можливість практикувати свою text-speak за допомогою тесту. Enjoy!

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>