In Учням By Катерина

CELTA’s fun

У будь-якому викладацькому складі знайдеться людина, яка завжди скаже, що йому не вистачає знань або ж простого практичного досвіду, що відповідно призведе його до нових горизонтів і змусить розширювати свій кругозір. У викладачів-мовознавців чимало для цього шляхами, які просто необхідно періодично освоювати, хоча можуть виникнути певні труднощі з фінансами або ж часом. Коли я закінчувала університет, то про комунікативною методикою говорили, як про щось не особливо потрібному, оскільки при Радянському Союзі, та й після нього, навчання мовам завжди зводилося і найчастіше зводиться до перекладів і переказів текстів з жахливим акцентом. Я так стверджую, оскільки маю до цього безпосереднє відношення. Моїми вчителями були глухонімі підручники і повна відсутність комунікативного аспекту. Навіть в університеті викладацький склад не особливо змушував нас спілкуватися суто англійською мовою під час аудиторних занять. Навчання зводилося до читання і перекладу, а також зубріння величезної кількості книжкових виразів, що не застосовуються в звичайній мові.

Після університету, як показав досвід, знання за методикою, а вірніше їх відсутність, змусило мене піти своїм шляхом. Я буквально насаджував атмосферу комунікативного стилю на заняттях. Багатьом це не подобалося. Щоб довести собі, що я права, я підібрала для себе ефективний курс CELTA, по закінченні якого отримала сертифікат на право навчання дорослої аудиторії комунікативною методикою, застосовної в усіх країнах світу і розробленої Кембриджем.

Дана методика вважається унікальною і доступна скрізь, де тільки є школи Британської Ради або ж відділення школи Інтернейшнл Хаус. Вона спрямована на розвиток насамперед говоріння, тобто монологічного і діалогічного його аспектів.

Але якщо для студентів ця методика здається казковою, то для викладачів, які прийшли їй навчатися, вона здасться спочатку пеклом в повному розумінні цього слова. Курс розрахований на 6 тижнів, звичайно ж, є вихідні, але вони йдуть на підготовку чотирьох письмових завдань, які відрізняються строгою формулюванням і кількістю слів. Плюс весь вільний час іде на планування уроків, які потрібно настільки ретельне продумати за певною схемою, що часто голова йде обертом. Наприклад, якщо урок присвячений граматичної темі, він будується за схемою:

  • warm-up
  • introduction to the topic (m / f / p)
  • controlled practice
  • freer practice

Цю схему можна порушувати, оскільки можна отримати найнижчий бал під час проведення заняття. Такі абревіатури як (m / f / p) мають такі значення: meaning, from and pronunciation, а план уроку виглядає так: (див. Додаток 1).

Всього на курсі нас було 12 чоловік, спочатку ми викладали елементарний рівень, а потім середній. Адаптуватися було непросто. Кожен день підйом о 6 ранку, до половині 9 потрібно було здати всі письмові завдання і плани уроків, інакше штраф або ж недопуск до проведення заняття, що прирівнювалося до не здача всього курсу. Власне, система, як в радянському вузі або армії. Не здав — твої проблеми, але при цьому пресинг був дуже великий і іноді навіть трагічний для психіки. Волелюбним людям не раджу туди йти, якщо ви вмієте сперечатися, забудьте! Ви ніхто, повний нуль без палички! І це болюча правда!

До кожної групи були приставлені два тренери або ж один, але це вже під час третього тижня проведення занять. В основному, у них величезний досвід, але часто вони чудові актори, які грають на публіку не гірше Фаїни Раневської. Курс коштує чималих грошей. Я заплатила за нього по знижці, запропонувавши передоплату, тому мені обійшлося в трохи більше 9 000 гривень. Хоча я ще купувала за свої гроші канцелярію і різну дрібниця. Але суть не в тому, думаю, вона в корені проблеми. Тобі можуть посміхатися, але думати про тебе Бог знає що, хоча при цьому ти прекрасно усвідомлюєш, що всім на тебе наплювати. В кінці курсу оцінка проводиться приїжджим ревізором, над чим ми неодноразово сміялися, тому що очікували німий гоголівської сцени, але цей найстрашніший ревізор перевіряти не новооперівшіхся викладачів, а наших тренерів, тому ми особливо не хвилювалися.

Одними з важливих моментів курсу можу відзначити строгу вишкіл і відсутність лібералізму. А також написання письмових завдань, які не просто показують ваш рівень володіння мовою, але й ваше вміння висловлюватися правильно і точно. Я обожнювала ці завдання, тому що взагалі люблю писати. У цьому я вбачала творчість і прагнення до отточенности мовної форми. Тому пропоную ознайомитися з одним із таких письмових завдань: (див. Додаток 2).

Тепер по закінченні року я можу з скрупульозною точністю спланувати будь-яке заняття, всі входи і виходи мені відомі, вони прості як на долоні, але одне я повинна сказати відверто: якщо жити і працювати по Сельті, потрібно просто не спати і не мати вільного часу, що саме по собі загрожує.

Тому, дорогі викладачі, рішення за вами! Як і гроші, які не валяються на дорозі, а я знавала деяких людей, що кинули Сельту на півдорозі через психологічного пресингу. Дерзайте, якщо можете, жаліти вам все одно буде не про що.

 

Учням

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>