In Граматика By Ольга

Історія неправильних форм іменників в англійській мові

Ви коли-небудь замислювалися, чому англійська мова став таким популярним у всьому світі? Звичайно, існує безліч різних теорій з цього приводу: і історико-географічні, і соціально-культурні, та інші. Але все ж кожен, хто пробував вчити, крім англійської, інші мови, відповість однозначно: «Він популярний, бо вчити його порівняно легко». Ну, наприклад, вивчив ти слово «стіл» — table — і все! Ніяких тобі «столом», «столі», «столу», а потім ще «столи», «столами», «столів» та інших складнощів, пов’язаних з відмінками, числами, а якщо ще згадати про відмінювання … Дійсно, якщо вивчення дієслів в англійській мові іноді викликає зневіру (мало того що купа неправильних, так ще й з часом не все зрозуміло :-)), то іменники в англійській мові радують. Відсутність пологів, відмінкових закінчень і відмін іменників значно спрощує їх вивчення і застосування в мові. Але так було не завжди …

Давайте звернемося до історії і подивимося, який шлях пройшли англійські іменники, перш ніж постати перед нами. Цей екскурс в історію допоможе нам побачити, звідки пішли неправильні форми іменників у сучасній англійській мові і які їхні коріння.

Якщо ми подивимося на староанглийский мову, то він особливо нічим не відрізняється від інших мов своєї групи. У ньому були звичайні відмінки: правда, не 6, як у російській мові, а 4, як у сучасній німецькій мові. І в різних відмінках іменники мали різні закінчення. Більше того, існувало 3 різних відмінювання іменників, які, відповідно, схилялися за відмінками трьома різними способами. Ну як при цьому не радіти, що ми вчимо сучасну англійську мову, а не його древній варіант! Отже, подивимося на три відмінювання іменників, характерних для давньоанглійської мови і на їх відмінкові закінчення.

Перше схиляння називалося гласним, а ще його часто називали сильним, бо відмінкові закінчення цього схиляння відрізнялися один від одного більше, ніж в інших двох. До нього ставилися іменники чоловічого і середнього роду. Розглянемо слово stan (суч. Англ. Stone — камінь).

Таблиця 1. Гласне, сильне схиляння

Відмінки Єдине Множинне
Називний (Nominative) Stan Stanas
Родовий (Genitive) Stanes Stana
Давальний (Dative) Stane Stanum
Знахідний (Accusative) Stan Stanas

Друге схиляння називалося згодним, і відмінкові закінчення в ньому часто збігалися, втрачаючи свою розрізняльну силу. Тому його називали слабким. Приклад — слово nama (суч. Англ. Name — ім’я).

Таблиця 2. Відповідно, слабке схиляння

Відмінки Єдине Множинне
Називний (Nominative) Nama Naman
Родовий (Genitive) Naman Namena
Давальний (Dative) Naman Namum
Знахідний (Accusative) Naman Naman

Третє схиляння називалося кореневим, так як у іменників, що належали до цієї групи, в деяких відмінках змінювався кореневої гласний. Слів таких було небагато, але вживалися в мові вони досить часто. Приклад іменника, що належав до цієї групи, — mann (совр.англ. Man — чоловік, людина).

Таблиця 3. Кореневе схилення

Відмінки Єдине Множинне
Називний (Nominative) Mann Menn
Родовий (Genitive) Mannes Manna
Давальний (Dative) Menn Mannum
Знахідний (Accusative) Mann Menn

При уважному розгляді нескладно помітити, що відмінкові закінчення в староанглійський склонениях не надто сильно відрізнялися один від одного і часто збігалися. Закінчення, які збігаються, втрачають свою силу показувати відмінності відмінків, тому недивно, що з часом їх просто перестали вживати. Сильне схиляння було превалюючим, бо кількість слів, що належать до нього, значно перевищувало всі інші, до того ж вони частіше за інших зустрічалися в мові. Як це зазвичай відбувається в житті, перемагає найсильніший. Саме тому форма множини називного відмінка з гласного відмінювання (див. Таблицю 1) була взята за правило формування множини і використовується з більшістю іменників і сьогодні.

Але все-таки зниклі відмінювання залишили свій слід в мові і трохи ускладнили життя тим, хто вивчає англійську мову. Такі форми як childchildren (дитина — діти), oxoxen (бик — бики), а також форма brethren (побратими), що належали до згідно склонению, зберегли свою стару форму для множини. Винятки, що виникли в результаті кореневого відмінювання, більш численні.

Таблиця 4. Сучасні винятки з правила через кореневого відмінювання

Однина Множина Переклад
Man Men Чоловік — чоловіки
Woman Women Жінка жінки
Goose Geese Гусь — гуси
Tooth Teeth Зуб — зуби
Foot Feet Нога (ступня) — ноги
Mouse Mice Миша — миші
Louse Lice Воша — воші

Цікаво, що при перенесенні значення слова на більш сучасні предмети, «старовинна» форма множини не зберігається. Так, наприклад, дослідження показують, що більшість носіїв мови, говорячи про комп’ютерної мишки (computer mouse), у множині використовують форму mouses, а не mice. Тобто, якщо слово сучасне, то і граматику до нього потрібно застосовувати сучасну, а не історичну.

Ще одна група слів, яка не відповідає правилам формування множини, — це ті слова, в яких однина і множина збігаються. Це, як відомо, представники тваринного світу: a sheepsheep (вівця — вівці), a deerdeer (олень — олені), a swineswine (свиня — свині), a fishfish (риба — риби). У цьому випадку пояснення має цілком життєві підстави. За словами вчених, форма не змінилася у множині, бо ці тварини живуть стадами, а стадо можна вважати єдиним цілим. Що ж стосується риб, то багато видів пересуваються у воді, збираючись у косяки, тобто їх теж можна вважати одним цілим. Звичайно, це не пояснює, чому інші види тварин, які збираються в групи, які не піддалися тим же принципом. Але якщо поглянути на історичний контекст, полювання на диких кабанів і оленів була найпопулярнішою на Британських островах в той час, а вівці — основними стратегічно важливими тваринами. Ймовірно, саме частота вживання цих слів у множині і викликала такі зміни.

Звичайно, «неправильність» іменників не закінчується на ці винятки, існує також велика група латинських і грецьких запозичень, які зберегли свою множинну форму з мови-оригіналу. Більшість з них відноситься до академічній сфері і являє собою різні терміни. Приклади таких слів з поясненнями можна подивитися в наступному відео.

А якщо у когось є бажання дізнатися про всі неправильних формах іменників і систематизувати знання в цьому питанні, відеокурс від Crown Academy English буде дуже корисний для цієї мети.

Як бачите, навіть у неправильних форм множини є цілком логічне пояснення. В історії мови дуже цікаво покопатися, так багато явищ стають більш зрозумілими для запам’ятовування. Також пропоную пройти тест на множина іменників, перевірте свої знання!

 

Граматика

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>