In Науки By Світлана

Як позбутися акценту?

Звідки береться акцент, і чи так важко від нього позбавитися? Так, насправді повністю перебудуватися на інше вимова нелегко. Все тому, що кожен звук будь-якої мови в світі має свої особливості артикуляції, не властиві звукам інших мов. Наприклад, візьмемо англійський звук [p], відрізняється він від російського [п]? Звичайно! Всі, хто працював над своїм англійською вимовою знають Пітера! Якого Пітера? That very Peter, who рicked a peck of pickled peppers! Скоромовка про Peter Piper для тренування англійської [p] — найвідоміша скоромовка в світі:

Peter Piper picked a peck of pickled peppers,
A peck of pickled peppers Peter Piper picked;
If Peter Piper picked a peck of pickled peppers,
Where’s the peck of pickled peppers Peter Piper picked?

Справа в тому, що звук [p] в англійському вимовляється з аспірацією (придихом), він є вибуховим, тобто губи при його артикуляції виробляють невеликої бавовна. Якщо англієць прочитає цю скоромовку, тримаючи біля своїх губ тонкий листок паперу, то після кожного [p] листок буде злегка колихатися. ви також можете перевірити правильність вимови вами цією скоромовки за допомогою листка тонкого паперу.

Дивіться, як чудово ця скоромовка лягає на музику і повторюйте.

Як уже згадувалося вище, відмінності між англійською та російською вимовою не обмежуються особливостями артикуляції лише деяких звуків. Всі звуки вимовляються по-різному! Більше того, для кожної мови існує властива тільки йому артикуляційна база. Що це таке? Уявіть собі, що ви збираєтеся щось сказати, ось вам в голову прийшла якась думка і ви набрали повітря в легені, щоб її озвучити. Що відбувається з вашими губами і мовою в ці секунди? Навряд чи ви про це колись замислювалися, між тим, в такі моменти ви злегка відкривають рот, ваші губи розслаблені, ваш мова теж розслаблений, він плоский, і його кінчик злегка торкається нижніх зубів. Якщо ж збирається говорити той, чия рідна мова — англійська, його рот теж злегка відкривається, але губи, на відміну від ваших, значно напружені і утворюють щось на зразок посмішки, відкриваючи при цьому нижні зуби. Мова його НЕ розслаблений, як ваш, а напружений, кілька зібраний і стиснутий, а також піднятий, так що його кінчик стосується альвеол (горбків близько верхніх зубів). Щоб показати наочно, як це відбувається, я вставила в статтю інтерв’ю з Кірою Найтлі (Keira Knightely). Подивіться його, будь ласка. Зверніть увагу на рух її губ, можете навіть відключити звук — зараз нам неважливо про що вона говорить, а важливо те, як вона говорить.

Таким чином, мало навчитися вимовляти кожен окремий звук — щоб повністю позбутися акценту, необхідно змусити свої органи мови працювати по-іншому! Це дуже довга і копітка робота над вимовою. Якщо ви таку роботу почали, і ваш акцент дійсно змінюється, ви обов’язково відчуєте якийсь дискомфорт, викликаний втомою певних лицьових м’язів, горла або мови. Так для російської людини тримати губи в напрузі, створюючи подобу посмішки, властиве англійській мові, дуже незвично. Якщо ви почнете це робити і будете часто тренуватися, то через деякий час відчуєте втому лицьових м’язів, які в російській мові набагато менше задіяні в мові і працюють в основному тоді, коли ми посміхаємося.

Артикуляційна база включає в себе не тільки рух органів мови при вимові кожного окремо взятого звуку, але і наголос, ритм, інтонаційну забарвлення конкретної мови. Так інтонація, властива російській мові більш монотонна в порівнянні з англійською. Тому, коли ми чуємо, як кажуть англійці чи американці, які вивчають російську мову, у нас часто створюється враження, що вони говорять занадто вже натхненно і захоплено про самих тривіальних речах, і це викликає посмішку. Їм же, навпаки, коли вони чують наш англійський, може здатися, що ми занадто стримані або закріпачені, можливо навіть незацікавлені в розмові.

Я думаю, у багатьох могло виникнути питання: «Якщо зміна акценту такий кропітка праця, чи варто цим взагалі займатися?» Однозначно, варто! Справа в тому, що деяким людям вдається досягти феноменальних результатів просто «валяя дурня». Під таким «валянням дурня» я розумію наслідування своїм улюбленим героям з кінофільмів, мультфільмів, дикторам новинних каналів BBC або вашим улюбленим шоуменам. При виборі об’єктів наслідування вас може обмежувати тільки ваша фантазія і, мабуть, складність самої задачі. Очевидно, не варто починати з наслідування дикторам на початковому етапі, краще зверніть увагу на фрази з рекламних роликів та пісень, постарайтеся в точності передати інтонацію аудіо-записів у вашому підручнику. Дуже часто це виявляється найефективнішим! При наявності у вивчає мову гарного музичного слуху і спостережливості, позитивний ефект від таких занять може наступити дуже швидко.

Більше того, здатність самому наслідувати звуки іноземної мови, розуміння особливостей їх вимови, є необхідною навичкою для поліпшення вашого сприйняття іноземної мови на слух. Якщо ви з цікавістю читаєте і ведете листування, але усна мова при цьому залишається для вас не завжди зрозумілою, це якраз наслідок нестачі практичної роботи над вимовою і слуховим сприйняттям.

Наслідування звукам іноземних мов, дослідження мелодики іноземної мови — захоплююче заняття! Воно здатне відкрити вам новий світ, значно розширити діапазон вашого сприйняття, коли ви раптово зрозумієте, що звуків в людських мовах набагато більше, ніж вам здавалося раніше.

Акценти — це дуже цікаво, саме тому вони є улюбленою темою всіх акторів і шоуменів. Подивіться, як Елон Голд (Еlon Gold) розповідає про те, як американці сприймають британський акцент, дивується з того, що в деяких британських акцентах звук [t] вимовляється дуже чітко, а в інших майже зовсім пропадає. Чудово вдається комедіантові і наслідування російській акценту! Наприкінці порція іронії дістається німцям.

І наостанок мені б хотілося порадувати вас ще одним розважальним відео. Це фрагмент з серіалу «Друзі», де один з головних героїв, американець Росс, намагається читати лекцію з британським акцентом, вважаючи, що це допоможе йому отримати роботу в британському університеті.

Пам’ятайте, вимова — це саме та область, де тренування і практика тісно пов’язані з умінням займатися собі в задоволення! Будьте творчими, не бійтеся пробувати і експериментувати, тільки в цьому випадку позитивні результати не змусять себе чекати.

 

Науки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>