In Науки By Вікторія

Як нові англійські слова потрапляють у словники?

Одним з найважливіших умов повноцінного володіння англійською мовою є багатий словниковий запас. Все закономірно: чим більше слів ви знаєте і вмієте вживати, тим складніше, насиченішим і красивіше ваша мова. У житті ми оперуємо не таким великою кількістю слів, як може здатися. Зате знаємо набагато більше понять, тому можемо читати, писати і розуміти мову на слух.

Словники містять сотні тисяч слів. Ми ж знаємо всього лише кілька тисяч. Наприклад, словниковий запас носія мови становить 20-30 тисяч слів. А у людини, для якого англійська не є рідною, і того менше. Але цього буває достатньо для повноцінного спілкування. Хоча прагнути до розширення словникового запасу все ж потрібно. Питання лише в тому, ЩО САМЕ вчити в першу чергу. Адже якісь слова втрачають свою актуальність з часом, а якісь набувають небувалу популярність. Крім того, кожні 98 хвилин в світі з’являється нове англійське слово. Не всі закріплюються в мові, але цей процес, боюся, буде нескінченним.

А ви замислювалися коли-небудь, як нові слова потрапляють у словники і стають невід’ємною частиною мови? Адже це нешвидкий процес. У нього залучено багато людей. За яким принципом відбираються слова? Як довго повинно проіснувати слово, щоб його включили в словник? Давайте пошукаємо відповіді на ці питання, спираючись на досвід двох гігантів у світі англійської мови — Oxford Online Dictionary і Merriam-Webster Dictionary.

Як додає слова Oxford Online Dictionary

Одна з найбільших і масштабних програм з дослідження мови належить видавництву Оксфордського університету Oxford University Press. Головними ресурсами є Oxford English Corpus і Oxford Reading Programme. Перше джерело містить велику кількість текстів, зібраних на просторах Інтернету, а другий — електронну колекцію пропозицій або маленьких уривків текстів абсолютно різних стилів: від текстів пісень до матеріалів з наукових журналів.

Працівники видавництва постійно відстежують ці два ресурси на предмет наявності нових слів. Якщо вони бачать, що нове слово або термін з’являється досить часто в абсолютно різних контекстах, поняття стає кандидатом на додавання в якійсь із Оксфордських словників. У підсумку вибираються саме ті слова, які вважаються найбільш значимими і важливими, які залишаться в мові на довгий час.

У минулому в друковані словники додавали слова, які були у вжитку протягом двох-трьох років. У нашу еру цифрових технологій ситуація змінилася. Нове слово може знайти широку популярність і знайти повсюдне використання набагато швидше. І люди очікують, що ці нові слова будуть включені в словники. Тому перед укладачами словників стоїть непросте завдання — визначити, який термін буде недовговічним, а який залишиться в мові на постійній основі.

До речі, люди самі часто надсилають лексикографам слова, які вони придумали, з пропозицією додати їх у словники. На жаль, в цьому випадку працівники видавництва змушені відмовляти в їх проханні. Все-таки критерії відбору слів для словників є незмінними.

Давайте подивимося відео Oxford Dictionaries англійською мовою, в якому вони детально розкажуть про все згаданому вище.

Transcript

Корисні фрази з відео

Useful phrases
To emerge З’являтися, виникати
To monitor Контролювати, відстежувати
To assess Оцінювати, визначати, аналізувати
To judge Приходити до висновку, судити
To stand the test of time Витримати випробування часом
Enormous currency Неймовірна вжиткового, поширення
Selfie Фотографія самого себе, автопортрет
Evidence Факт, свідоцтво, доказ
Wide-ranging Широко поширений
Sourced Одержуваний від джерела (від to source)

Як додає слова Merriam-Webster Dictionary

Редактори словника Merriam-Webster Dictionary працюють схожим чином. Вони уважно вивчають сучасну англійську мову на основі великої кількості найрізноманітнішої інформації. Кожен день протягом одного-двох годин редактори читають опубліковані матеріали, включаючи книги, газети, журнали, електронні видання. В офісі вони називають цю діяльність «reading and marking». Мета — виявити нові слова, нові варіанти використання наявних слів, варіанти написання, що з’явилися скорочення і абревіатури. Кожне цікаве слово виділяється разом з контекстом, в якому було вжито.

Виділені частини контексту, які називаються citations (згадування), зберігаються в спеціальній базі даних на комп’ютері, якщо вони були знайдені у виданнях в цифровому форматі. Citations називаються ще й невеликі смужки паперу, якими відзначають нові слова в друкованих виданнях. Зараз у базі Merriam-Webster зберігається близько 15700000 прикладів слів у контексті, які відносяться до всіх аспектів англійської мови.

На наступному етапі роботи редактори переглядають з’явилися citations. Перед тим як додати слово до словника, необхідно переконатися, що дане поняття має достатню кількість згадок, що демонструють його поширення. Але і це не все. Сенс не в кількості citations, а в тому, щоб це слово зустрічалося не в одному контексті на одному-єдиному ресурсі. Наприклад, слово зі спеціалізованої літератури, яке є жаргонізмом для людей певної професії.

Слово має бути використано багато раз в абсолютно різних сферах діяльності, а значить, і різних областях англійської мови. Більше того, існувати це нове слово повинно значний період часу.

Кількість згадувань слова не обмежена і може варіюватися. Буває, що слово з’являється, отримує миттєве поширення і залишається надовго в мові, а отже, швидко потрапляє в словник. Так сталося з терміном AIDS (СНІД) в 80-х роках.

Розмір і тип словника також важливий, якщо ми говоримо про кількість згадок якого-небудь слова перед додаванням його в словник. Наприклад, в Merriam-Webster’s Collegiate® Dictionary, в якому обмежена кількість слів, додають тільки найпопулярніші і поширені слова, значимість яких підкріплена великою кількістю citations. А ось в словник Webster’s Third New International Dictionary можуть включити і слова з меншою кількістю згадок, оскільки місця в ньому більше.

Transcript

Корисні фрази з відео

Useful phrases
To involve Включати, залучати
To lobby Агітувати, впливати
To bracket Укласти в дужки, групувати
To drop from use Вийти з ужитку
Tweet Запис в соціальній мережі мікроблогів Twitter
Citation Згадка, посилання, цитата
File cabinet Архівний шафа
Entry (dictionary entry) Словникова стаття
Permanent Постійний, незмінний
Trendy Модний
Accumulated Накопичений, зібраний

Кількість неологізмів у словниках зростає з кожним роком. Хотіла б представити вам невелику добірку нових слів, які були додані в словники в 2012, 2013 і 2014 роках:

  • ↓ Скачати «Newly added words of 2012» (* .pdf, 56 Кб)
  • ↓ Скачати «Newly added words of 2 013» (* .pdf, 55 Кб)
  • ↓ Скачати «Newly added words of 2014» (* .pdf, 58 Кб)

Цікавого вам вивчення!

 

Науки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>