In Матеріали By Аліна

Як зробити вивчення англійської звичкою: мій особистий досвід

Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever.

Біль — штука тимчасова. Вона може тривати хвилину, годину, день або рік, але в кінцевому рахунку пройде, і щось інше займе її місце. Але якщо я здамся, вона буде тривати вічно.

Lance Armstrong

«Ти знаєш п’ять мов», — дивується багато при зустрічі зі мною. «А я ось навіть англійська котрий рік вивчити не можу». У цей момент людям здається, що в один прекрасний день я акуратно поклала кілька підручників під подушку, заснула на них, а коли прокинулася, заговорила грецькою мовою, іноді вставляючи цитати словацькою.

Насправді, я дуже люблю мови, та й граматика мені дається легко, але не можу сказати, що вивчення нової мови для мене — така вже проста задача. Мені шалено подобається сама ідея. Я думаю, в цьому багато людей схожі. Всі ми з захопленням купуємо нову книгу, так смачно пахне друкарською фарбою. Розглядаємо картинки, читаємо діалоги, виконуємо вправи, поки не стикаємося з першими труднощами. Для когось це неправильні дієслова, для інших — це форми слова «бути» або перші спроби заговорити на новому мовою. І ось тут дуже складно не зупинитися, не зійти з наміченого шляху і таки довести справу до кінця. Питання — як?

Тут на допомогу нам поспішає всемогутня мотивація. Зазвичай нею є подорож (або переїзд) в іншу країну або можливість кар’єрного росту. Американський композитор Леонард Берштейн сказав, що для того, щоб зробити щось велике, вам потрібні дві речі: план і недостатньо часу (To achieve great things, two things are needed; a plan, and not quite enough time). Але що, якщо часу вистачає, ви не з тих, хто любить планування, а мова хочеться вчити просто так, для себе?

У мене є декілька порад для вас. Всі вони засновані виключно на особистому досвіді. У передачах кажуть: «Увага! Не намагайтеся повторити ці трюки дому ». А я кажу: «Обов’язково спробуйте повторити ці трюки вдома, це може призвести до перетворення вивчення англійської в звичку».

В здоровому тілі здоровий дух

Зізнаюся, я все життя була couch potato (ледаркою), яка не вміла доводити справи до кінця. Все, за що я бралася, будь то гра на піаніно, обіцянку не є солодощів або вивчення іспанської, закінчувалося, як тільки з-за рогу, мило посміхаючись, махали рукою перші труднощі. Але два роки тому я зрозуміла, що за кілька місяців поправилась на десять кілограм. Я знехотя почала займатися спортом три рази на тиждень, виключивши з раціону все, що може нашкодити фігурі. Зізнаюся, я була налаштована досить песимістично.

Але цього разу все було по-іншому, так як на допомогу мені прийшов реаліті-шоу «The Biggest Loser» (досл. «Потерявший найбільше»), в якому люди з надмірною вагою протягом чотирьох місяців худнуть за допомогою правильного харчування і спортивних навантажень. Все це відбувається під наглядом «Великого брата» — команди досвідчених тренерів і дієтологів. Як тільки мені хотілося здатися і з’їсти шматок торта, я нагадувала собі, як в черговій серії шоу людина вагою в 200 кг годину потів в тренажерному залі і їв варену курячу грудку з овочами. «Якщо він може, то і я можу», — говорила я собі.

А коли я побачила перші зміни на краще в дзеркалі, а також почула компліменти колег, я зрозуміла, що я просто не можу повернутися до свого звичайного неспортивну станом. Це був мій перший крок до підвищення мотивації і поліпшенню якості свого життя.

Ось фрагмент того шоу, яке допомогло мені правильно налаштовувати себе, щоб досягти мети. Привабливість у тому, що його можна використовувати для вивчення англійської. Воно виходить в багатьох країнах, у тому числі Англії, США та Австралії. Можна вибрати для перегляду той варіант англійської, який вам більше до душі.

Список слів і виразів

Фраза Переклад
A valuable asset Цінний внесок
To acknowledge Визнавати
To be a better «me» Бути кращою версією себе
To drive it home Втовкмачити, переконувати
To get inspired Надихнутися
To give up Кидати, здаватися
To have smb’s back Прикривати когось
To kick off the season Починати сезон
To make an impact Впливати
To pass out Непритомніти
To tackle childhood obesity Боротися з ожирінням у дітей

Через місяць, через рік

Хоч «The Biggest Loser» і допоміг мені привести себе у форму, новою людиною за півроку я не стала. Але мені дуже сподобалося працювати над собою. А без мотивації це робити складно. Я почала шукати нові способи її підвищення. На допомогу прийшов популярний нині сайт ted.com, який я настійно рекомендую, як для особистого саморозвитку, так і для вивчення англійської, особливо, якщо ваш рівень вищий Pre-Intermediate. На сайті є субтитри і повний текст до кожного відео.

Я натрапила на цікавий виступ співробітника компанії Google. Він розповідає про те, що кожному з нас обов’язково варто спробувати робити щось протягом 30 днів. Цього часу якраз достатньо для того, щоб завести нову звичку або позбавитися від старої.

Список слів і виразів

Фраза Переклад
Self-confidence Впевненість у своїх силах
The right amount of time Достатній термін
Memorable Пам’ятний
Sleep-deprived Невиспаний
Sustainable Розумний, раціональний
To add a new habit Обзавестися звичкою
To be likely to stick Легко входити в звичку
To be stuck in a rut Застрягти в рутині
To follow in the footsteps Наслідувати приклад
To subtract a habit Позбутися звички

Ну що, надихнув? Я успішно пройшла 30-денне випробування йогою, а також навчила себе носити блокнот з німецькими словами і повторювати їх у вільний час. А ось ідея повністю відмовитися від кави так і не прижилася. Аж надто він асоціюється з приємним початком дня.

Швидше вище сильніше

Потрібно сказати, що, незважаючи на все моє саморозвиток і прагнення до досконалості, я все ще є завзятим комп’ютерним ігроманом. Як тільки мені вдається знайти трохи часу на себе, я, не роздумуючи, витрачаю його на улюблені «Зомбі проти Рослин» або «Sims 3». На щастя, комп’ютерні ігри теж можна використовувати на свою користь. Наприклад, за допомогою недавно вийшов додатки SuperBetter, яке допомагає як підвищити мотивацію, так і вивчати англійську.

Для того щоб зрозуміти, в чому його суть, потрібно ознайомитися з наступним TED -виступленіем, в якому авторка додатки Джейн розповідає про користь комп’ютерних ігор. Відео обов’язково до перегляду, т. К. Увагу, спойлери, Джейн обіцяє, що до кінця її виступу підвищить тривалість життя кожного глядача на 7,5 хвилин. Подивимося, як у неї це вийде?

Список слів і виразів

Фраза Переклад
An ally Союзник
A craving Палке бажання, прагнення
Determination Рішучість, цілеспрямованість
A life span Тривалість життя
An objective Мета, прагнення
A special mission Особлива місія
A trait Чорта
A waste of time Даремне марнування часу
Courageous Сміливий
Groundbreaking Революційний, поворотний
Persistent Завзятий, наполегливий
Persuasive Переконливий
Legitimately Обгрунтовано, всерйоз
To be committed to one’s goals Бути відданим своїм цілям
To be successful in something Бути успішним в чомусь
To boost willpower Зміцнити силу волі
To express regrets Висловити жалю
To express one’s true self Розкрити своє справжнє «я»
To fulfill Виконувати, виконувати
To have a goal Мати мету
To have the courage Мати сміливість
To lead / live a life true to one’s dreams Бути вірним мрії
To make a habit of Ставати звичкою
To prove Доводити
To provoke powerful, positive emotions Викликати сильні позитивні емоції
To tackle tough challenges Справлятися з серйозними труднощами
To take advantage of Скористатися можливістю
To unleash one’s best qualities Проявити кращі якості
A scientifically validated way Науково-підтверджений спосіб
Dramatic boosts in mood Значне поліпшення настрою
Genie’s wishes Бажання для джина
Incredibly powerful relationship-management tool Неймовірно потужний засіб з управління взаємовідносинами
On the deathbed На смертному одрі

Супер краще!

А тепер поговоримо про самому додатку superbetter.com. Як казала Джейн, SB розроблено з метою допомогти вам досягти своїх цілей шляхом підвищення особистої resilience (тут — «стійкість духу»). Resilience, в даному випадку, означає вміння залишатися позитивним, цікавим і мотивованим навіть у неймовірно важких ситуаціях.

Є чотири типи «стійкості»: фізична (стресостійкість і здатність тіла до відновлення), розумова (зосередженість, рішучість і наполегливість), емоційна (здатність лишатися позитивним у ті моменти, коли це найбільш потрібно) і соціальна (підтримка сім’ї і друзів, яка робить нас сильнішими).

Зареєструватися на SB можна абсолютно безкоштовно. Сайт оснащений симпатичним інтерфейсом і відео-пісенному вже знайомої нам Джейн до кожного розділу. Додаток засноване на досить цікавих наукових дослідженнях, про які можна прочитати на тому ж сайті.

Спочатку вибираємо, в чому нам потрібно стати краще (I’m getting superbetter at) і з якою метою (so I can). Моєю першою метою стало підвищення мотивації для того, щоб вивчити німецьку мову.

На SB ніхто не сидить під справжнім ім’ям. Всі вибирають свою secret identity (таємна особистість). Зазвичай нею стає людина, яка своїми вчинками і способом життя мотивує нас на звершення великих справ. Для тих, хто вчить мови, це може бути Като Ломб, угорська перекладачка, яка володіла 16 мовами. Буквально за кілька років до своєї смерті ця чудова жінка почала вчити іврит. А адже померла вона у віці 90 років, зберігши ясність розуму.

  • Докладніше про Като Ломб і її методі вивчення мов читайте в блозі нашої школи у статті «Як легко вивчити англійську: поради поліглота Като Ломб».

Отже, цілі визначені, особистість обрана. Починаємо роботу над собою. Кожен день можна виконувати завдання з to-do-list («список поточних справ»).

Розповім докладніше. Перша графа називається Activate power-ups («Задіюйте бонуси»). Бонус — це швидке і досить проста дія, яке допомагає нам стати сильніше або відчувати себе краще. Крім того, кожен з них допомагає нам підвищити певний тип стійкості. Є набір стандартних бонусів — випити склянку води, написати одному, як ви його цінуєте, обійняти улюбленого кота, але можна створювати і свої. Наприклад, вивчити одне нове слово. Ви ж пам’ятаєте, як потрібно запам’ятовувати нові слова? Я створила набір своїх бонусів для вивчення іноземної мови.


Для того щоб витягти максимум з цього додатка, творці радять виконувати три power-ups в день.

Також кожен день потрібно перемагати одного «ворога» (Battle bad guys). «Ворогами» ми називаємо будь-які перешкоди на шляху до досягнення цілей. Суть в тому, щоб не уникати їх або прикидатися, що їх не існує, а навпаки, обчислити і побороти. На сайті є кілька стандартних, таких як «Лепкий стілець», який заважає нам встати і зайнятися справами, або «Самокритика», яка дуже часто буває абсолютно невиправданою.

Коли ми вчимо англійську, зустрічаються такі «вороги», як The I’m-not-ready Guy («Я ще не готовий») і The Dedicated Student («Відданий студент»). Перший означає те, що не потрібно нехтувати практикою, особливо розмовної, навіть якщо ви новачок. Не варто думати — ось я досягну цього рівня, а потім почну писати і розмовляти. А «Студент» — це людина, яка заплатила викладачеві і вирішив, що тепер можна нічого не робити самостійно.

Є на сайті і інші цікаві категорії. У розділі Complete today’s quests («Виконуйте сьогоднішні завдання») можна створювати свої власні цілі. Якщо ваша головна мрія «досягти рівня А2 в англійському», її можна розбити на кілька міні-цілей або квестів. Тут немає стандартного набору завдань, бо все досить індивідуально. Але завжди можна подглянуть за тим, які квести створюються іншими користувачами програми. На сайті є форум для спілкування та натхнення. І це ще одна можливість попрактикувати письмову англійську.

Що б ми не робили, дуже важливо відпочивати. У розділі Future Boosts («Майбутні стимули») пишемо події, які заплановані на найближчі дні-тижні. Вони необов’язково повинні бути пов’язані з нашими цілями, але це те, що допомагає нам відновити запаси енергії і додає сил рухатися вперед. Це може бути зустріч з другом, якого ви давно не бачили, поїздка в іншу країну, похід в кіно або просто вихідний, в який можна відіспатися.

Тепер ви знаєте мій спосіб підвищення мотивації і самовдосконалення. Сподіваюся, що ця стаття додасть вам сил і допоможе впоратися з труднощами, що заважають перетворити вивчення англійської в звичку. Всі ми різні. Можливо, вам підійдуть ті ж методи вивчення мови, що й мені. Спробуйте! Раптом вдасться розвинути нову цікаву звичку або позбавитися від старої. Адже найголовніша перемога в житті — над собою. Ви згодні? А що допомагає вам мотивувати себе? Обов’язково пишіть мені в коментарях. Буду рада відповісти на всі питання або послухати вашу історію.

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>