In Граматика By Олександра

Час Present Perfect Continuous: правила і приклади вживання

Коли ми починаємо вчити англійську мову, здається, що чим довше назва у англійського часу, тим складніше запам’ятати його освіту і зрозуміти функції у мові. Але коли ви будете знайомі з більшістю часів в англійській мові, ви зрозумієте, що часи з довгими назвами, навпаки, мають мало функцій, причому їх вживання строго залежить від контексту.

Що таке Present Perfect Continuous? Це якраз одне з таких часів, яке має всього дві функції в англійській мові. Але спочатку поговоримо про його освіту. А зрозуміти, з чого складається цей час дуже просто. З назви зрозуміло, що цей час буде мати щось від групи Perfect і щось від групи Continuous. Згадайте принципи утворення часів цих груп і спробуйте припустити, як виглядає час Present Perfect Continuous. Більшість студентів відповідає на це питання безпомилково з першого разу.

Освіта Present Perfect Continuous, приклади пропозицій

Для початку давайте дізнаємося, як утворюється Present Perfect Continuous.

Це час утворюється за допомогою допоміжного дієслова to be в часі Present Perfect, т. Е. Допоміжне дієслово має вигляд have been / has been (для третьої особи однини особи — he, she, it). До допоміжного дієслова додається дієприкметник теперішнього часу, утворене від смислового дієслова (т. Е. Інфінітив дієслова + закінчення — ing). Все це виглядає наступним чином:

I have been waiting for you for two hours. — Я чекаю тебе 2:00.

У Present Perfect Continuous питальні речення утворюються дуже просто: ставимо першу частину допоміжного дієслова (have) в початок пропозиції:

Have you been waiting for me for two hours? — Ти чекаєш мене 2:00?

А в негативній формі поміщаємо частинку not після першої частини допоміжного дієслова (have):

I have not been waiting for you for two hours. — Я не чекаю тебе 2:00.

В якості скорочень використовуються такі форми:

 • I ‘ve been waiting
 • He ‘s been waiting
 • We have not been waiting …
 • She has not been waiting …
 • Have not you been waiting? ..
 • Has not he been waiting? ..

Коли вживається Present Perfect Continuous

Як вже було сказано, Present Perfect Continuous має дві досить різні функції. Але об’єднує їх те, що за допомогою цього часу так чи інакше передається тривала дія.

Коли використовується Present Perfect Continuous:

 1. Present Perfect Continuous використовується для передачі дії, яке почалося в минулому, тривало деякий час і продовжує відбуватися в сьогоденні. Ось кілька класичних прикладів:

  She has been cooking dinner for three hours already. — Вона готує вечерю вже 3:00. (весь цей час вона готувала і поки що не закінчила, продовжує готувати)

  I have been reading this book since the beginning of summer. — Я читаю цю книгу з початку літа. (прочитав якусь частину, але ще не закінчив, продовжую читати)

  We have been staying in this hotel nearly a month. — Ми мешкаємо в цьому готелі майже місяць. (прожили частину місяця і продовжуємо жити)

  Коли час вживається в цій функції, дієслово відноситься до теперішнього часу і має відповідний переклад: готує, читаю, живемо.

  Як правило, в пропозиції завжди вказується час, коли настала це дія, але без чітких часових рамок. До основних тимчасовим словами-вказівниками відносяться for, since, lately, recently, а також вирази без прийменників типу quite a while, these three days і т.д. Питання, що містять Present Perfect Continuous, зазвичай починаються з виразів how long і since when:

  How long has she been dating with your brother? — Як довго вона зустрічається з твоїм братом?

  Since when have you been starring in films? — C Відколи ти знімаєшся в кіно?

  Зверніть увагу, що в складнопідрядних реченнях з союзом since в підрядному реченні використовується час Past Simple, так як воно позначає конкретну дію в минулому, з якого почалося дію з головного пропозиції:

  He has been sitting in the living-room since he came. — Він сидить у вітальні з тих пір, як прийшов.

  Через те, що час Present Perfect Continuous може вказувати на те, що тривала дія відбувається в теперішньому часі, а так само на те, що дія звично для мовця, так як неодноразово відбувалося в минулому і продовжує відбуватися зараз, це час часто плутають з Present Continuous і Present Simple. Але вибрати правильний час вам не складе труднощів, якщо ви будете пам’ятати, що Present Perfect Continuous завжди супроводжується зазначенням часу, коли відбувалася дія (або воно мається на увазі контекстом), а у випадку з Present Continuous і Present Simple час дії вказується не завжди. Розглянемо найпростіші приклади:

  I have been reading this magazine since I bought it a week ago. — Я читаю цей журнал з тих пір, як купив його тиждень тому. (вже частина прочитав, продовжую читати)

  I am reading this magazine. — Я читаю цей журнал. (в даний момент сиджу і читаю)

  I have been living in England for the last eight years. — Я живу в Англії останні вісім років. (переїхав вісім років тому і живу дотепер)

  I live in England. — Я живу в Англії. (не важливо, коли я там опинився, постійно живу там)

 2. Час Present Perfect Continuous використовується для передачі тривалої дії в минулому, яке закінчилося безпосередньо перед моментом мовлення, і результат цієї дії впливає на сьогодення. Наприклад:

  The streets are wet. It has been raining all the morning. — На вулиці мокро. Весь ранок йшов дощ.

  У цьому функції дієслово передає дію в минулому, тому в перекладі на російську буде використовуватися дієслово в минулому часі.

  She looks very sad. What have you been saying to her? — Вона виглядає сумною. Що ти їй наговорив?

  We are very tired because we have been walking in the mountains since early morning. — Ми дуже втомилися, так як гуляли в горах з раннього ранку.

  У цій функції показник часу може не вживатися:

  Look at you! What have you been doing? — Подивися на себе! Ти що робив?

  Час Present Perfect Continuous, як правило, не вживається з дієсловами стану. У цьому випадку замість нього використовується час Present Perfect:

  I have loved him since we first met. — Я люблю його з нашої першої зустрічі.

  We’ve known each other for two years already. — Ми знаємо один одного вже два роки.

  Однак бувають винятки:

  Thank god, you are here! I’ve been wanting to talk to you! — Слава богу, ти тут! Я дуже хотів з тобою поговорити.

  We’ve been needing this money since we got married and we know how to spend it. — Нам потрібні були ці гроші з того моменту, як ми одружилися, і ми знаємо, на що їх витратити.

Ось все, що вам потрібно знати про час Present Perfect Continuous. Воно зовсім не складне, має всього дві функції в мові і в більшості випадків використовується в мові з показником часу.

Дана тема тісно пов’язана з іншими, описаними в статтях, на які необхідно звернути увагу:

 • «Теперішній час в англійській мові»
 • «Час Present Simple»
 • «Час Present Continuous»
 • «Час Present Perfect (Справжнє доконаний час)»

Після ознайомлення з ними рекомендуємо пройти наступний тест: «Тест на часи групи Present».

 

Граматика

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>