In Матеріали By Олександра

Хеллоуїн: крізь століття, крізь звичаї …

У середині величезного дубового столу (an oak table) коштує не менше величезний гарбуз (a pumpkin): верхівка у неї зрізана, зсередини вона вся акуратно вичищена, прорізані отвори у вигляді очей і викривленої посмішки (a wry smile). У гарбузі варто запалена свічка (a candle), тому очі і посмішка світяться, грають в темній кімнаті … Навколо столу зібралося безліч людей в химерних вбраннях (fancy dresses), міських (masks) — дивних і страшних (scary). Але нікому тут не страшно, навпаки всі веселяться і радіють, що відбувається. Серед усього видимого жаху (visible horror) тут немає місця жаху істинного. Це — Хеллоуїн.

Напевно, в наші дні важко зустріти людину, яка б не знала, або хоча б не чув про Хеллоуїн. Практично кожен дає один і той же відповідь на питання «Що таке Хеллоуїн?». Це щось з відьмами (a witch) і гарбузами, десь в середині осені в Америці. Досить стандартне сприйняття (perception) цієї події (an event).

Дійсно, у своєму сучасному варіанті свято прийшло до нас з Америки. Американці облагородили (to refine) його, зробили причиною жовтневого веселощів мільйонів людей — так, саме в Америці 31 жовтня стало називатися Хеллоуїном і відзначатися нарівні з Різдвом і Новим роком. Насправді ж Хеллоуїн — це один з найдавніших язичницьких (pagan) свят, відзначалося воно всюди, де жили кельтські племена, і носив назву Самайн (Samhain).

У календарі друїдів (druids) було чотири найважливіших свята — Імболк (1 лютого), Белтайн (1 травня), Лугназад (1 серпня) і Самайн (1 листопада). У Самайн кельти святкували настання Нового року і прихід зими, також цього дня було прийнято поминати (to remember) померлих і приносити жертви (to sacrifice). Стародавні жителі Британських островів вірили, що в цей день душі всіх померлих в минулому році повертаються у світ живих, щоб знайти собі нову оболонку (a shell), тобто нове тіло. Щоб убезпечити себе від зустрічей з fairies (мешканцями потойбічного світу), люди розводили багаття, носили захисні амулети, намазували особи сажею (soot) і приносили жертви.

З поширенням християнства на Британських островах за часів Римської імперії язичницькі свята та обряди були заборонені (to be forbidden), але люди не поспішали відмовлятися (to refuse) від старих звичок. Тому, щоб не розпалювати ворожнечу (feud) між кельтськими язичниками і християнськими проповідниками, деякі язичницькі свята оголосили християнськими. Така доля спіткала і Самайн. Папа Римський наказав вважати цей день Днем Всіх Святих (Halloween — від hallow, що означає «святий»).

Багато століть тому запалилися багаття Хеллоуїна, і ланцюжок ця не обірвалася і донині. У 60х роках 19 сторіччя единбурзький шериф по дорозі з Данкелда в Еберфельді нарахував на гірських вершинах тридцять багать. Навколо них танцювали люди. Так і в 20 сторіччі ви все ще можете зустріти подібні багаття у віддалених районаx (suburbs / margin) Шотландії.

Минуло багато років, і багаття поступово перемістилися з гір на сільські та міські площі. Старовинні факели (a torch) змінилися в наші дні феєрверками, але саме свято не втратив своєї помпезності (pomposity) і чарівності (charm).

Також мешканці Туманного Альбіону вірять, що дитина, що народилася в ніч Хеллоуїна, наділений особливим даром «бачити» те, що недоступно іншим людям.

У різних районах Британії обряди Хеллоуїна відрізняються якимись деталями. У деяких містах школярі приходять в кращі магазини за яблуками і горіхами (nuts), в інших районах, надівши химерні маски, підлітки ходять по будинках, наслідуючи (to emulate / imitate) злим духам, і лякають дорослих.

А ось традиція запаленою гарбуза це споконвічно американський винахід (an invention). Стародавні британці використовували велику ріпу (a turnip), яка повинна була нагадувати голову і відлякувати злих духів. Американці помітили, що гарбуз набагато зручніше вичищається зсередини і виглядає масивніше, а значить — більше лякає. «Гарбузову голову» зазвичай прив’язували до стелі.

Зараз існує безліч веселих і смішних обрядів, пов’язаних з цим святом. І всі вони йдуть своїм корінням в глибоку старовину. Ось деякі з них.

  • Фальшиве биття вікон (Windows ‘false smashing / breaking). Мабуть, самий популярний обряд серед британських і американських хлопчаків. Полягає він у тому, що два хлопчика підкрадаються (to sneak) до вікна. Один з них стукає у вікно рукою, а іншою розбиває об стіну скляну пляшку. Зрозуміло, господарі будинку думають, що їм розбили одне з вікон і вибігають на вулицю перевірити, що ж сталося.
  • Обряд вогню (Apple and candleoriginal name). Діти підвішують до стелі на шнурку маленьку дерев’яну паличку і на одному з її кінців закріплюють запалену свічку, а на іншому — яблуко. Потім стрижень розкручують, і всі по черзі намагаються відкусити яблуко, але не підпалити собі волосся. Зрозуміло, не можна доторкатися руками ні до яблука, ні до свічки.
  • Ворожіння на Хеллоуїн (Halloween divination). Звичайно ж, ворожіння в ніч Хеллоуїна — це прерогатива дівчаток, дівчат, молодих жінок, але вже ніяк не юнаків. І популярні такі ворожіння не менше, аніж ворожіння в Росії на Різдво і Хрещення. Британки вірять, що потрібно випрати свою нічну сорочку (a sleeping dress) в ніч перед Хеллоуїном і покласти її сушиться на стілець біля ліжка. Якщо дівчині вдасться не заснути, то вона побачить свого судженого, який прийде забирати сорочку.

Як і всі свята, Хеллоуїн пов’язаний з певними кулінарними шедеврами (a masterpiece). Безумовно, жоден древній житель Британських островів не мислив його без присмаченою маслом і медом (honey) вівсяної каші (oatmeal). Пізніше, за часів Бернса, вівсянку замінило картопляне пюре, в якому в наші дні ховають талісмани (a mascot). Але, мабуть, вінцем будь-якого столу ніч Хеллоуїна є яблучний пиріг (apple pie) і «відьомський пальчики» (witch fingers). Останнє страва являє собою шматочки курячої грудинки, порізаної у формі пальців і обсмаженої в сухарях, на яку викладаються половинки оливок у вигляді нігтів — все блюдо в цілому виглядає як рука відьми.

Безумовно, розповідати про історію та розвиток, про традиції та обряди Хеллоуїна можна годинами. Я постаралася зібрати найбільш цікаву і пізнавальну інформацію про даному святі, який вже стукає у наші вікна, так як на порозі +30 октября …

Для тих, кому необхідна або ж просто цікава більш детальна інформація про свято Хеллоуїн, я б радила звернутися до книги К. Корольова «Міфологія Британських островів», яка представляє собою докладний збори міфів, легенд, обрядів і традицій британців.

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>