In Граматика By Вікторія

Фразові дієслова англійської мови

Однією з особливостей граматики англійської мови є фразові дієслова (phrasal verbs). Вони являють собою поєднання дієслова (verb) і прийменника (preposition) або прислівники (adverb), а іноді і того й іншого одночасно. Відмінною рисою фразових дієслів англійської мови є той факт, що, в поєднанні з певним приводом (діалектом), дієслово отримує зовсім інше значення, відмінне від основного. Тому вивчення фразових дієслів англійської мови викликає деякі труднощі, тому що доводиться запам’ятовувати ці дієслова разом з післялогами і їх нове значення. Приклад:

Go — йти, go on — продовжувати

Look — дивитися, look for — шукати

Хоча не у всіх фразових дієслів англійської мови повністю змінюється значення. Деякі з них є еквівалентом наших дієслів з ​​приставками (verbs with prefixes). Приклади:

Come — приходити, come back — повертатися

Take — брати, take out — виймати

Ці дієслова можуть мати ті ж видові і часові форми, що й прості дієслова. Фразові дієслова англійської мови дуже широко використовуються в повсякденній мові, тому їх вивчення настільки важливо.

Всі фразові дієслова англійської мови можна розділити на дві групи: перехідні (transitive verbes) і неперехідні (intransitive verbs). Як відомо, перехідними називаються дієслова, що вживаються з прямим додатком. Проблема полягає в тому, що в різному контексті один і той же дієслово може мати одне значення і бути перехідним, або ж володіти іншим значенням і бути неперехідних. Наприклад:

Take in — впустити, дати притулок

Take up — придбавати, приймати (форму, вид, властивість)

З непереходнимі фразовими дієсловами англійської мови все зрозуміло (немає приводу — немає труднощів). А ось про перехідні фразові дієслова англійської мови варто поговорити. Справа в тому, що за наявності у цих дієслів прямого доповнення виникає питання: куди його поставити? Розміщувати чи його після всього поєднання дієслова з прийменником або між дієсловом і прийменником. За цим критерієм фразові дієслова в англійській мові бувають колективні (separable) і неподільні (inseparable). Всі неперехідні і деякі перехідні фразові дієслова англійської мови ставляться до неподілюваний дієсловам, тобто поєднання цих дієслів з прийменником змінювати не можна, як і поміщати доповнення між ними. Доповнення в цьому випадку буде йти після приводу фразового дієслова англійської мови. Наприклад:

Their car broke down at the road. — Їх машина зламалася на дорозі.

Багато перехідні дієслова відносяться до поділюваних. В даному випадку додаток можна поставити і після всього фразового дієслова і між дієсловом і прийменником. Якщо ж додаток виражено займенником, то його ставимо тільки посередині.

Shut down the door! — Зачиніть двері!

I would like you to shut it down! — Я хочу, щоб ти її закрив!

It is raining outside. Put on your jacket when you go shopping. (Put your jacket on). — На вулиці дощ. Коли підеш за покупками, одягни куртку.

Дізнатися, є той чи інший фразовий дієслово англійської мови перехідним або неперехідним, поділюваних або неподілюваний можна лише в словнику. Ніяких певних правил не існує. Тому запам’ятовувати кожен фразовий дієслово англійської мови та інформацію про нього слід обов’язково після прочитання словникової статті.

 

Граматика

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>