In Граматика By Катерина

Умовні речення для Кембриджських іспитів CAE і CPE

У нашій статті ми почнемо з основ. Що ж являє собою умовне пропозицію (conditional sentence)? Не вдаючись до довгих визначень, це — складне речення, що складається з головного (main clause) та придаткового (subordinate clause) пропозицій. Причому підрядне позначає умова і вводиться такими спілками (conjunctions):

 • If — якщо.
 • In case — в тому випадку, якщо.
 • Provided (that) — за умови (що).
 • On the condition (that) — за умови (що).
 • Unless — якщо не.
 • As (so) long as — так як, якщо, оскільки, раз.

If I had a car, I would give you a lift. — Якби у мене була машина, я б тебе підвіз.

You will not pass this exam unless you make an effort. — Ти не здаси цей іспит, якщо не докласти зусиль.

Як видно в прикладах, структури підрядних речень в англійській мові не збігаються зі структурами придаткових у російській мові. Тобто якщо в російській мові ми маємо на увазі даний час (якщо б у мене зараз була машина), то в англійському використовуємо Past Simple (if I had a car). Або «unless you make an effort» — використовуємо Present Simple тоді, коли в російській звучить майбутнє — «якщо не докласти зусиль». Таким чином, саме розбіжність граматичних структур викликає найбільше замішання у російськомовних студентів.

 • Більш детальна інформація про умовні пропозиціях, а також їх типах наведена в статті «Умовні речення в англійській мові».
 • А якщо вам легше сприймати інформацію у вигляді таблиці, скористайтеся цим посиланням.

Дана стаття, головним чином, про перефразировании (paraphrase), про те, що є важливою частиною багатьох міжнародних іспитів. Уміння перефразувати стане в нагоді в декількох ситуаціях: по-перше, у відповіді на питання необхідно показати, як добре ви знаєте граматику, це можна зробити шляхом перифраза — одне речення сказати декількома варіантами. І в письмовій частині є завдання на перифраз, яке схоже на тест в нашій сьогоднішній статті. Що ж, пропоную розглянути кожен тип умовних речень в контексті перифраза.

Нульовий тип умовних

Отже, нульовий тип умовних речень (zero conditional) використовується для вказівки дії, яке можливе в будь-який час.

If you heat water, it boils. — Якщо нагрівати воду, вона кипить.

If I’m late for work, my boss gets angry. — Якщо я спізнююся на роботу, мій начальник злиться.

Слід зазначити, що даний тип умовних речень зазвичай не перефразують, т. К. Його мета — передати чітку і конкретну інформацію без «домішки» модальності.

Перший тип умовних

Перший тип умовних речень (first conditional) вживається для вказівки дії, яке можливе в майбутньому.

If he takes up pilates, he’ll lose weight. — Якщо він займеться пілатесом, він скине вагу.

Можливі варіанти перефразирования пропозиції «If he takes up pilates, he’ll lose weight»:

 1. If he should take up pilates, he’ll lose some weight. — Якщо так станеться, що він займеться пілатесом, він скине вагу.
 2. If he happens to take up pilates, he’ll lose some weight. — Якщо так станеться, що він займеться пілатесом, він скине вагу.
 3. Should he take up pilates, he’ll lose some weight. — Якби сталося так, що він займеться пілатесом, він скине вагу.

Модальне дієслово should після союзу if, як і дієслово happen, вказує на малу ймовірність дії, а також надає висловом відтінок формальності.

If he should come before 5, I will ask him to wait. — Якщо трапиться так, що він прийде до п’яти, я попрошу його почекати.

У третьому прикладі ми бачимо таке явище, як інверсія (inversion) — це зміна традиційного порядку слів (підмет + присудок), яке часто зустрічається в текстах формального та офіційного характеру.

Другий тип умовних

Другий тип умовних речень (second conditional) вживається для вказівки дії, яке майже неможливо в майбутньому або сьогоденні.

If I won the lottery, I would buy a mansion. — Якби я виграв у лотерею, я б купив великий особняк.

Можливі варіанти перифраза пропозиції «If I won the lottery, I would buy a mansion»:

 1. If I were to win the lottery, I would buy a mansion. — Виграй я в лотерею, я б купив великий особняк.
 2. Were I to win the lottery, I would buy a mansion. — Виграй я в лотерею, я б купив великий особняк.
 3. Should I win the lottery, I would buy a mansion. — Виграй я в лотерею, я б купив великий особняк.

Виносячи на перше місце в реченні were (was для I, he, she, it в розмовному стилі), ми надаємо висловленню більше формальності.

Зверніть увагу на особливість побудови заперечення в подібному реченні:

 • If there were not any sea walls, the city would be at risk of flooding. — Якби не хвилеломи, місто було б під загрозою затоплення.
 • Were it not for the sea walls, the city would be at risk of flooding. — Не будь хвилеломів, місто було б під загрозою затоплення.
 • But for the sea walls, the city would be at risk of flooding. — Якби не хвилеломи, місто було б під загрозою затоплення.

Відзначимо, що структура were to не вживається з дієсловом to be умовних реченнях:

If I were the President, I would help our country. = Were I the President, I would help our country.

Третій тип умовних

Третій тип умовних речень (third conditional) вживається для вказівки дії, яка сталася в минулому, часто жаль про минуле:

If he had woken up earlier, he would not have missed the train. — Якби він прокинувся раніше, він би не пропустив свій поїзд.

Можливі варіанти перифраза пропозиції If he had woken up earlier, he would not have missed the train:

 1. Had he woken up earlier, he would not have missed the train. — Прокинься він раніше, він би не пропустив свій поїзд.
 2. Had it not been for his lie-in, he would not have missed the train. — Якби не його довгий лежання в ліжку, він би не пропустив свій поїзд.
 3. If it had not been for his lie-in, he would not have missed the train. — Якби не його довгий лежання в ліжку, він би не пропустив свій поїзд.
 4. But for his lie-in, he would not have missed the train. — Якби не його лежання в ліжку, він би не пропустив свій поїзд.

Інші способи передачі умови в реченні

На початку статті згадувалося, що підрядне умовне пропозицію може вводитися не тільки союзом if, а й in case, provided (that), on the condition (that), unless, as (so) long as. Слід зазначити, що використання всіх цих союзів можливо в умовних пропозиціях першого типу. Наприклад:

I’ll cook if / in case / provided / on the condition / as long as you wash up afterwards. — Я буду готувати, якщо ти помиєш посуд після цього.

Перед союзом if також можливе вживання прислівники even — навіть. Воно надає умовному пропозицією більше емоційності, робить на ньому особливий акцент:

Even if we do not see each other again, I will always love you. — Навіть якщо ми більше не побачимося, я завжди буду любити тебе.

Even if you paid me $ 100,000, I would not do that job. — Навіть якби ти платив мені 100,000 доларів, я б не робив цю роботу.

Що стосується умовних речень другого і третього типів, їх можна будувати за допомогою слів suppose / supposing, які вводять якусь гіпотетичну ситуацію:

Supposing / suppose you won the lottery, what would you do? — Припустимо, ти виграв в лотерею, що б ти робив?

Suppose / supposing you had not studied maths, you would not have graduated then. — Припустимо, ти не ніколи вчив математику, то ти ніколи б не випустився.

Otherwise і or else можуть вводити альтернативну ситуацію замість if not:

You’d better not be late, otherwise / or else you’ll be in trouble. — Тобі краще не спізнюватися, інакше у тебе будуть неприємності.

Put a scarf on, otherwise / or else you’ll catch a cold. — Одягни шарф, а то застудишся.

 • У наших попередніх статтях ми докладно розповідали про структурах міжнародних іспитів CAE і CPE. Не забудьте ознайомитися.

А тепер пропоную пройти невеликий тест на перевірку вміння перефразувати (таке завдання може зустрітися в тесті іспитів САЕ і СРЕ). Будьте уважні при проходження тесту. Якщо на іспиті пропустити навіть слово, то відповідь може бути не зарахований.

 

Граматика

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>