In Граматика By Вікторія

Теперішній час в англійській мові

У статті «Скільки часів в англійській мові» ми вирішили, що основними будемо вважати дванадцятій, по чотири в кожному часовому відрізку (майбутньому, цьому і минулому). Як ми пам’ятаємо, при виборі необхідного часу в англійській мові варто також враховувати завершеність дії або його продовження. Ця ж стаття буде першою з циклу, присвяченого часам в англійській мові. Ми поговоримо докладніше про кожен з них, а деякі, як кажуть, розберемо «по цеглинці». Почнемо з теперішнього часу в англійській мові (Present Tense).

Як виразити даний час в англійській мові?

Теперішній час в англійській мові можна виразити за допомогою наступних чотирьох часів: теперішнього простого (Present Indefinite / Simple), справжнього тривалого (Present Continuous / Progressive), справжнього досконалого (Present Perfect) і сьогодення совершенно-тривалого (Present Perfect Continuous / Progressive). Навіщо ж їм стільки різновидів теперішнього часу в англійській мові? Як уже зазначалося, носіям мови важливий не тільки часовий відрізок відбувається дії, але і його процес і кінцевий результат. Це стосується також майбутнього і минулого часів. Поговоримо коротко про представлених граматичних категоріях.

Найпростіше з цих справжніх часів в англійській мові — Present Simple. Цьому часу не цікавий характер протікання дії. Вживають це час, коли хочуть передати звичайні, повсякденні, звичні дії, які не є прив’язаними до моменту мовлення. Сюди ж ми віднесемо постійні явища, закони природи, наукові висновки, факти, спостереження, інструкції, вказівки і т.д. За допомогою цього теперішнього часу в англійській мові передаються почуття і емоції людей. Якщо ми хочемо щось розповісти (історію, анекдот і т.д.) і прагнемо представити події реалістичніше для співрозмовника, вибираємо Present Simple.

Якщо ми говоримо про граматичні особливості системи теперішніх часів в англійській мові, слід зазначити, що Present Simple також потрібен при наступних умовах:

  • в реченні є прислівники always, usually, often, seldom, sometimes, never;
  • це умовні пропозиції на if, when, after, before, as soon as, until;
  • в реченні дієслова думки і чуттєвого сприйняття, які не вживаються в Present Continuous (desire, feel, like, love, know, remember та ін.).

Освіта всіх форм цього часу представлено у статті «Час Present Simple».

They teach children every summer. — Вони навчають дітей щоліта.

Mike plays basketball twice a week. — Майк грає в баскетбол два рази на тиждень.

Cats eat mice. — Коти їдять мишей.

Пліч-о-пліч з попереднім часом йде справжнє тривале — Present Continuous. Основною сферою його вживання є пропозиції, дії в яких мають відношення до певного моменту. Цей час ми використовуємо, якщо маємо тривалий (незавершене) дію, а також дія, що відбувається в момент мовлення. Додатковими маркерами цього часу можуть бути такі прислівники, як now, at this moment, але це не обов’язкова умова. Present Continuous може висловлювати просто тривале дію, що відбувається в даний період часу. За допомогою цього теперішнього часу в англійській мові можна виразити і майбутнє, якщо дія вже заплановано.

I am writing this article now. — Я зараз пишу цю статтю.

What time is he coming tomorrow? — О котрій годині він прийде завтра?

Назва часу Present Perfect перекладається, як даний досконале, але воно не завжди відображає дію теперішнього часу в англійській мові. Основною причиною для вживання цього часу є дія, яка вже свершилось до моменту мовлення, але має до нього безпосереднє відношення. Ось головна відмінність цього часу від Past Simple (висловлює минуле, ніяк не пов’язане з сьогоденням). Перекладати Present Perfect в цьому випадку потрібно минулим часом, хоча за змістом цей час відноситься до теперішнього. Present Perfect використовуємо у випадку з дією, що трапилося в недалекому минулому (наприклад, сьогодні вранці, а день ще не закінчений). Ймовірно, ви зустрінете в таких пропозиціях прислівники already, yet, just або обставинні слова today, this week, this month, this year і т.д. Крім цього, даний доконаний час використовується з дієсловами, які не можуть бути вжиті в сьогоденні абсолютно-тривалому часу.

I am not thirsty, I have just drunk a glass of juice. — Я не хочу пити. Я тільки що випив склянку соку.

Present Perfect Continuous відрізняється від Present Continuous тим, що використовується у випадку, якщо тривала дія, що почалося в минулому, продовжується і зараз, в даний час. Ви завжди виявите в пропозиціях з цим часом період часу, тривалість дії і його продовження. Можливі позначення часу — for a month, for an hour, since yesterday, since 8 o’clock. Якщо ж ви не знаєте, як довго відбувається дія, сміливо беріть Present Continuous.

We have been working here since 1989. — Ми працюємо тут з 1989 року.

Дана тема тісно пов’язана з іншими, описаними в статтях, на які необхідно звернути увагу:

  • «Час Present Simple»
  • «Час Present Continuous»
  • «Час Present Perfect (Справжнє доконаний час)»
  • «Час Present Perfect Continuous»

Після ознайомлення з ними рекомендуємо пройти наступний тест: «Тест на часи групи Present».

 

Граматика

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>