Ще раз нагадаємо, що прикметник (Adjective) — це частина мови, яка позначає відмітна ознака предмета, особи чи явища. Усі прикметники англійської мови діляться на дві групи: якісні (qualitative) і відносні (relative). Ступені порівняння (Degrees of comparison of adjectives) мають тільки якісні прикметники. Адже ми ж не можемо спожити відносний прикметник, наприклад, у формі більш-менш дерев’яний. А ось якісні прикметники можна представити в позитивній, порівняльної і чудовою ступенях порівняння.
Вищий ступінь (comparative degree)
Про позитивну (positive degree) ступеня порівняння прикметників в англійській мові говорити нічого. Це початкова (проста) форма прикметника. Її вказують у словнику. Наприклад: clever (розумний), new (новий), cold (холодний). Вищий ступінь використовується у випадку, коли порівнюють два або більше предметів, осіб. Вона демонструє більшу чи меншу ступінь ознаки одного з предметів чи осіб. Щоб утворити цю ступінь порівняння, необхідно:
- до односкладових і двоскладових прикметником додати закінчення — er: cheap — cheaper (дешевий — дешевше); narrow — narrower (вузький — вже); long — longer (довгий — довше).
- якщо прикметник закінчується на — e, то при утворенні вищого ступеня вона опускається: simple — simpler (простий — простіше).
- якщо прикметник закінчується на — у, то при утворенні вищого ступеня y змінюється на — i: lucky — luckier (вдалий — вдаліше), easy — easier (простий — простіше).
- якщо прикметник закінчується на приголосну з попереднім коротким голосним звуком, то при утворенні вищого ступеня кінцева приголосна буква подвоюється: big — bigger (великий — більше), hot — hotter (гарячий — гаряче).
- порівняльна ступінь у багатоскладових прикметників утворюється аналітичним шляхом, за допомогою слів more / less (більше / менше): expensive — more expensive (дорогий — дорожче), serious — less serious (серйозний — менш серйозний), comfortable — more comfortable (зручний — більш зручний).
Найвищий ступінь (superlative degree)
Ця ступінь порівняння визначає найбільшу або саму меншу ступінь ознаки предмета або особи серед декількох порівнюваних. Для утворення цього ступеня порівняння прикметників в англійській мові ми виконуємо наступне:
- до односкладових і двоскладових прикметником додаємо закінчення -est: thin — the thinnest (тонкий — найтонший), fast — the fastest (швидкий — найшвидший). При цьому прикметники на — e, — у і на приголосну букву з попередньою короткої гласною підкоряються тим же правилам, що і при утворенні вищого ступеня.
- багатоскладові прикметники ми вживаємо зі словами most / least: talented — the most talented (талановитий — найталановитіший); interesting — the least interesting (цікавий — найменш цікавий).
При утворенні цього ступеня порівняння прикметників в англійській мові обов’язково необхідно вживати артикль the, як і зазначено в прикладах вище.
Винятки
Деякі двоскладові прикметники можуть утворювати ступені порівняння і з закінченнями — er, — est і зі словами more, most / less, least. Ось їх список:
- able
- angry
- clever
- common
- cruel
- friendly
- gentle
- handsome
- narrow
- pleasant
- polite
- quiet
- serious
- simple
- sour
Також ступеня порівняння деяких прикметників мають особливу форму. Ці прикметники, як і їх форми, слід знати напам’ять:
- Good — better — the best (хороший — краще — найкращий)
- Bad — worse — the worst (поганий — гірше — найгірший)
- Little — less — the least (маленький — менше — найменший)
- Many / much — more — the most (численний — більше — найбільший)
- Old — older — the oldest (старий — старше — найстаріший)
- Old — elder — the eldest (старий — старше — найстарший) — про членів сім’ї
- Late — later — the latest / last (пізній — більш пізній — останній, самий новий / останній за часом)
- Late — the latter — the last (пізній — останній з перерахованих — останній по порядку)
- Near — nearer — the nearest (близький — ближчий — найближчий по відстані)
- Near — nearer — next / the next (близький — ближчий — наступний за часом / наступний по порядку)
- Far — farther — the farthest (далекий, далекий — більш дальній — найдальший)
- Far — further — the furthest (далекий, далекий — подальший — найдальший)
Це основні правила освіти і форми ступенів порівняння прикметників в англійській мові. Кого зацікавить цей матеріал, може розширити свої пізнання, вивчивши особливі порівняльні конструкції в англійській мові.
5759