In Матеріали By Олексій

Системи державного управління в Британії

Уряд Її Величності (Her Majesty’s Government) або Британський парламент (British Parliament) часто називають «матір’ю всіх парламентів», бо за його зразком створено законодавчі органи багатьох країн, у тому числі країн-членів Британської Співдружності (British Commonwealth), для яких монархом як і раніше є королева Єлизавета II (Her Majesty Queen Elizabeth II).

Британські заморські території

Британські заморські території (British Overseas Territories) — це території, які формально знаходяться під юрисдикцією (jurisdiction) і суверенітетом (sovereignty) Британської корони, але не є складовими частинами держави, яку ми називаємо The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Хотілося б зупинитися на деяких цікавих девізах (motto) цих місць:

Name Motto Flag
Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha Our faith is our strength.
У вірі наша сила.
Turks and Caicos Islands Beautiful by nature, clean by choice.
Краса дарована нам від природи, чистота — обрана нами.
Falkland Islands Desire the right.
Забажай праведне.
Cayman Islands He hath founded it upon the seas.
Створені Господом на морях.
British Virgin Islands Vigilate (Latin: Be watchful).
Будьте пильні.
British Indian Ocean Territory In tutela nostra Limuria (Latin: Limuria is in our charge).
Лемурия очолює нас.
British Antarctic Territory Research and discovery.
Досліджуй і відкривай.
South Georgia and the South Sandwich Islands Leo terram propriam protegat (Latin: Let the lion protect his own land).
Нехай лев захищає свою землю.
Gibraltar Nulli expugnabilis hosti (Latin: No enemy shall expel us).
Жоден ворог нас не вижене.
Bermuda Quo fata ferunt (Latin: Whither the Fates carry us).
Куди приведе нас доля.
Anguilla Strength and Endurance.
Сила і витримка.

Пристрій Британського Парламенту

Portcullis (gliding door) — опускающаяся решітка (на кріпаків воротах), належить геральдиці сім’ї Тюдорів, є символом Британського Парламенту.

Тепер докладніше розглянемо пристрій системи державного управління Великобританії або, як його ще називають, Westminster Parliament — головний законодавчий орган країни (legislative body). Його двокамерну устрій припускає поділ на Палату Лордів (House of Lords) і Палати Громад (House of Commons) — останні фактично керують країною. Палату Громад обирають строком на 5 років шляхом демократичного голосування (democratic vote), і всі міністри, в тому числі і прем’єр, є членами цієї Палати. Лорди — це представники еліти англійського суспільства. Вони діляться на дві категорії: Духовні Лорди (Lords Spiritual) і Світські Лорди (Lords Temporal). У сучасному парламенті у Лордів є довічне право брати участь у засіданнях, їх називають «довічні пери» (life peers — від англ. Peer — великий феодал). Раніше можна було стати Лордом, наслідуючи титул пера (hereditary peers). Таких членів в сучасному англійському парламенті 92. Це володарі титулів графа (earl, count), маркіза (marquis), герцога (duke), віконта (viscount) або барона (baron). Окрема група — незалежні або безпартійні пери (crossbenchers), які обираються Комісією по призначеннях в Палату Лордів (Lords Appointments Commission), створеної з цією метою в 2000 році. Серед незалежних членів Палати є як довічні, так і спадкові пери. На жаль, ви більше не зустрінете так званих лордів-юристів (Law Lords), які виконували функцію вищої апеляційної інстанції (Lords of Appeal in Ordinary) до появи Верховного суду (Supreme Court) в 2009.

Під час реформ XIX століття політична система знайшла рівновагу між палатами. Будучи незалежною від Лордів, Палата Громад стала набирати популярність і досягла рівноправності (equity). Лорди раніше можуть накладати заборону (non-content) на законопроект. Але не можуть відкладати його більше, ніж на два читання. Голосування з питань може проходити усно, тоді члени парламенту (MP’s) кричать Aye (за) або No (проти) в Палаті Громад і Content (за) або Discontent (проти) в Палаті Лордів. Засідання (sessions) обох палат проходять окремо. Не забудемо і про третин складової, яка в правовому сенсі утворює те, що називають британським парламентом, — «Королева в Парламенті» (Crown-in-Parliament) є невід’ємною частиною кожної з гілок влади (branch of government). У наші дні значення королеви скоріше формальне, і вона прислухається до думки прем’єр-міністра (prime minister).

Прем’єр-міністр Об’єднаного Королівства

Прем’єр-міністр — людина, яка яро відстоює інтереси країни як на локальному рівні, так і за кордоном. Пропоную поглянути на полум’яну промову (fiery speech) поточного прем’єра Девіда Кемерона.

Список корисних слів з відео:

 • To challenge — кидати виклик.
 • To delight — радувати.
 • To amuse — розважати.
 • To conquer — завойовувати.
 • To take off — зд. позбавити.
 • High seas — ВІДКРИТИЙ море.
 • Contribution — вклад.
 • Blessed plot — благодатний грунт для обговорень.
 • Scepter’d isle — Англія (Shakespeare «The Tragedy of King Richard the Second»).
 • Resilience — стійкість.
 • Slavery — рабство.
 • Worthwhile — корисний, що стоїть.
 • Proud — гордий.

Пост, який досі не закріплений жодним конституційним законом або конвенцією, призначається королевою (appointed by the Queen). Прем’єр-міністр очолює політичну більшість в парламенті. У 1830 році цю посаду стали називати primus inter pares або головний серед рівних, тобто глава уряду (head of government). З причини своїх повноважень прем’єр також є главою казначейства (First Lord of the Treasury), міністром державної служби (Minister for the Civil Service).

Серед привілеїв посади — проживання на Даунінг стріт, д. 10. Першим постановою Парламенту, що містить згадка про прем’єр-міністра, було положення про маєток Чекерс (Chequers), яке було затверджено Королем Георгом в 1917 році. Георг визначив маєток Чекерс, подароване державі Сером Артуром і леді Лі, в якості заміської резиденції для майбутніх Прем’єр-міністрів.

Акт про королівських міністрах, затверджений 1 липня 1937, давав офіційне визнання посади прем’єра і визначав заробітну плату Першого лорда казначейства і Прем’єр-міністра — двох посад, які мав звичай займати прем’єр-міністр. Акт вносив деяке розходження між «становищем» Прем’єр-міністра і «посадою» Першого лорда казначейства, підкреслюючи унікальний характер становища. Проте табличка на дверях Прем’єр-міністра з раніше містить напис «Перший лорд Казначейства».

Якщо з’являється вакансія на посаду прем’єр-міністра, монарх призначає нового. Призначення ще відоме як церемонія під назвою «Цілування рук». Відповідно з написаними конституційними звичаями, монарх зобов’язаний призначити людину, що користується підтримкою Палати Громад, лідера партії, що отримала більшість у Палаті.

Питання про незалежність. Scottish Independence

Чи довго Британському прапору доведеться залишатися таким, яким ми до нього звикли? Традиційне зображення могло змінитися у випадку, якщо Шотландія проголосувала б на референдумі (referendum / vote on a ballot question) за свою незалежність (independence). Як часто ми чуємо про регіонах і націях, які прагнуть відокремитися (break away) від державних утворень, керуючих ними. У Сполученому Королівстві жителі Шотландії збиралися проголосувати за (to vote for) свою автономію, проте так і не зважилися на це. Система державного управління Великобританії дуже різнопланова і являє собою особливий пласт культурної спадщини країни, який дуже цікаво вивчати.

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>