In Матеріали By Олександра

Секрети ораторського мистецтва: 9 порад для успішного виступу

Доведено: будь-яка людина може навчитися виголошувати промову так, щоб вона не тільки справила на аудиторію потрібний ефект, але ще і запам’яталася їй надовго.

Політичні та культурні діячі минулого і сучасності освоювали ораторське мистецтво в обов’язковому порядку. Всі вони говорять жагуче і енергійно, використовуючи при цьому жива мова, який пробуджує в аудиторії потрібні емоції і зачіпає потрібні «струни» в душах слухачів. Яскраві приклади — Вінстон Черчілль, Джон Кеннеді, Білл Гейтс і багато інших, про які ви прочитаєте нижче. Всі вони надихають і мотивують історіями зі своїх власних життів або життів інших людей. Вони часто розповідають про свій власний досвід, про те, як їм вдалося подолати труднощі і незважаючи ні на що домогтися успіху. А ось і 5 великих ораторів і їх вбивчі з енергетики мови (за матеріалами журналу Hot English Magazine).

Joanne «Jo» Rowling

Джоан Роулінг — автор гучних книг про Гаррі Поттера. Однак вона не завжди була така успішна, як зараз. Коли вона почала писати перший роман про Гаррі, вона була безробітною матір’ю-одиначкою. У 2008 році у своїй промові в Гарвардському університеті письменниця говорила про те, як важливо вірити в себе, слідувати за мрією і не боятися робити помилки, якби не помилки, вона не була б там, де перебуває зараз.

«Had I really succeeded at anything else, I might never have found the determination to succeed in the one arena where I believed I truly belonged. I was set free because my greatest fear had been realised and I was still alive and I still had a daughter whom I adored and I had an old typewriter and a big idea, and so rock bottom became the solid foundation on which I rebuilt my life . »

 • Succeed at — досягти успіху в.
 • To find determination — зважитися.
 • Arena — сфера діяльності.
 • To be / set free — звільнятися, розкріпачуватися.
 • Fear — страх.
 • To be alive — бути живим.
 • Rock bottom became the solid foundation — нещастя стало міцним фундаментом.
 • To rebuild the life — заново побудувати життя.

Oprah Winfrey

У 2013 році американська телеведуча Опра Уїнфрі виголосила промову на 22-ій церемонії вручення нагород Women in Entertainment. Опра Уїнфрі вважається найвпливовішою жінкою в телевізійній індустрії Америки. У своїй промові вона говорила про складнощі, з якими стикаються сучасні жінки в світі, яким керують чоловіки.

«And this is what I’ve been reflecting about. Do you know what kind of woman you have to be to rise in an all-male run, all-male controlled, all-male executed, all-male domain, all men, all the time? Do you know what kind of woman you have to be to survive? Do you know what kind of woman you had to be in 1 980? You gotta be powerful! »

 • To reflect about — задуматися про.
 • Аll-male — суто чоловічий.
 • To execute — виконувати.
 • To survive — виживати.

John F. Kennedy

У 1963 році президент США Джон Кеннеді виступив перед тисячами жителів Західного Берліна (Прим. Західний Берлін — політичне утворення на території американського, французького і британського секторів окупації Берліна в 1949-1990 роках). Заключна фраза промови «Ich bin ein Berliner» стала культовою.

«Two thousand years ago the proudest boast was» civis Romanus sum. «Today, in the world of freedom, the proudest boast is» Ich bin ein Berliner. »

 • Сivis Romanus sum (лат.) — Я громадянин Риму.
 • Ich bin ein Berliner (нім.) — Я берлінець.
 • Proudest boast — зд. сама горда фраза (boast — хвалитися)

Steve Jobs

У 2005 році Стів Джобс виступив з промовою для студентів Стенфордського університету. У ній він торкнувся питання виховання, а також розповів про те, як важливо знайти справу до душі. Якщо ви хочете подивитися повну версію однієї з найбільш хвилюючих промов останнім десятиліття, то пропоную вашій увазі статтю «You’ve Got to Find What You Love. Steve Jobs ».

«[Fades in] … ten years later, again you can not connect the dots looking forward, you can only connect them looking backwards. So, you have to trust that the dots will somehow connect in your future. You have to trust in something: your gut, destiny, life, karma, whatever. Because believing that the dots will connect down the road, will give you the confidence to follow your heart, even when it leads you off the well-worn path. And that makes all the difference. »

 • To look forward — дивитися вперед.
 • To look backwards — озиратися назад.
 • A gut — внутрішній стрижень, характер.
 • Down the road — в майбутньому.
 • To give the confidence — давати впевненість.
 • To follow your heart — слідувати своєму серцю;
 • To lead smb off the well-worn path — звести з второваною доріжки.
 • That makes all the difference — в цьому вся різниця, в цьому весь сенс.
 • Connect the dots — з’єднати точки (маються на увазі частинки досвіду, набутого протягом життя, які можуть згодитися не відразу).

Bill Gates

У 2007 році Білл Гейтс виголошував свою промову для випускників Гарварду. Називаючи себе одним з найкращих невипустівшіхся студентів Гарварда, він згадував свої студентські роки і те, як його колись надихало це місце.

«What I remember, above all about Harvard, was being in the midst of so much energy and intelligence. It could be exhilarating, intimidating, and sometimes even discouraging but always challenging. It was an amazing privilege, and though I left early, I was transformed by my years at Harvard, the friendships I made and the ideas I worked on. »

 • To be in the midst of energy and intelligence — бути в гущі енергії і розуму.
 • Exhilarating — підбадьорливий.
 • Intimidating — страхітливий.
 • Discouraging — обескураживающий.
 • Challenging — відчуває.
 • Amazing privilege — дивовижна привілей.

А ось і 9 правил, яких слід дотримуватися всім бажаючим справити на слухачів потрібне враження.

1. Practice beforehand. Тренуйтеся до виступу

Спробуйте виголосити свою промову до виступу. Зробіть це перед дзеркалом або просто проговорите її вголос (бажано перед невеликою аудиторією). Перше, на що слід звернути увагу, — це небажані звуки і слова-паразити («ну», «еее», «типу», в англійському — well, so, like, um і так далі). Прагніть замінювати їх мовчанням. Чудово, якщо у вас є можливість потренуватися в тому ж місці, де ви будете виголошувати свою промову.

2. Work with people. Працюйте з аудиторією

Поспілкуйтеся з представниками аудиторії до виступу. Це дасть вам можливість під час виголошення промови зосередитися на парі-трійці дружелюбних осіб, що особливо корисно, якщо ви схильні хвилюватися. Крім того, коли виступаючий встановлює зоровий контакт з людиною, яка його слухає, у нього створюється враження, що він говорить саме з ним. Таким чином, виступ ніби б перетворитися на набір коротких бесід з різними людьми.

3. Relax. Навчіться розслаблятися

Якщо ви по дорозі до кафедри (або до іншого місця, де ви будете виступати) починаєте нервувати, варто подумати про те, як ви будете з цим боротися заздалегідь. Перше, що допоможе вам впоратися з хвилюванням — кілька глибоких вдихів. Друге — впевненість у тому, що у вас все вийде. Зрозумійте, що діватися все одно нікуди, тому краще направити адреналін в позитивне русло! Методи здобуття спокою перед аудиторією у всіх різні. Можливо, вам потрібно подумати про щось хороше, згадати мета вашого перебування тут і так далі. Примітно, що навіть ті люди, які зазвичай сильно переживають напередодні виступу перед аудиторією, нервують тільки спочатку. У всіх рано чи пізно настає момент, коли хвилювання проходить, а мова починає «литися рікою». Ваше завдання — максимально скоротити цей «адаптаційний» період.

4. Do not read your speech. Не читайте з листочка

Важливо виголошувати промову від серця. В крайньому випадку, щоб не загубитися і не заговорити про зайву, можна використовувати невеликі картки з пунктами вашого плану, куди в разі необхідності можна підглянути. Людина, яка монотонно читає з аркуша, нікого не зацікавить. Яскравий приклад такої людини часто можна зустріти в вузах: лектори допускають цю серйозну помилку, внаслідок чого, студенти, замість того щоб захоплено слухати і вникати в предмет, грають у морський бій або слухають музику. Діліться своїми емоціями і говорите від душі: виразно і «заразливо»!

5. Stand up straight. Стійте рівно

Незалежно від того, ходите ви по сцені або стоїте перед кафедрою, стежте за положенням свого тіла. Уявіть, що ваша тіло — струна, але не перестарайтеся, щоб не виглядати надто напружено і неприродно.

6. Get right into the story. Не затягуйте зі вступом

Дуже часто люди роблять помилку, починаючи промову словами подяки або вимовляючи щось на зразок «Я неймовірно щасливий знаходитися тут». Крім того, що це дуже банально, це ще й нудно. Це навряд чи миттєво прикує увагу аудиторії до вас, а потрібно добитися саме цього. Подякувати можна і пізніше. Замість цього почніть з питання, статистики, анекдоту, цитати чи якогось іншого взаємодії з аудиторією. Люди повинні слухати вас з самого першого слова, і краще, якщо воно буде по суті.

7. Keep it simple. Говоріть просто

Головне в промові — чітке і зрозуміле виклад суті інформації. Забудьте про барвисті презентації Power Point і купу нікому не потрібної інформації. Замість цього стежте, щоб мова була простою, чітко структурованої і цікавою оточуючим. Сфокусуйтеся на одній темі і уникайте всього, що не має до неї відношення. Експерти з Колумбійського університету запевняють, що люди марно витрачають час на написання красномовних доповідей на 10 сторінок, оскільки все, що їм потрібно, — це представити аудиторії суть і три яскравих приклади, які її розкривають. Нік Морган, один з найвідоміших і шанованих тренерів з ораторського мистецтва в США, вважає, що проголошення промови сьогодні вже не так популярно і ефективно, як раніше. Він наполягає на тому, що люди все одно не запам’ятовують багато з того, що чують, тому мова повинна бути максимально простою і короткою.

8. Use body language attentively. Використовуйте мову тіла з обережністю

Мова йде про жестах під час виступу. Ваша поведінка має бути максимально природним. Якщо мова занадто емоційна, вона, швидше за все, буде підкріплена якимись рухами тіла, і це не погано. Однак якщо ви будете показувати знаки хвилювання (заламувати пальці, смикати волосся, м’яти папір в руці або клацати ручкою), це не позначиться позитивно на вашому виступі. Важливо додати позитивних емоцій, пристрасть і приємне хвилювання, яке як вірус передасться аудиторії і допоможе вам до неї достукатися.

9. Slow down — Не поспішайте

Вимовляли всі слова чітко і виразно. Навіть якщо в житті ви швидко говорите, зробіть знижку на те, що з великою аудиторією потрібно говорити в більш повільному темпі. Зовсім не обов’язково перетворюватися на іншу людину і говорити неприродно для себе, можна просто знайти в собі нову грань. Повірте, будь-яка людина може говорити м’яко і доступно.

Великими ораторами не народжуються, а стають. Навіть якщо у вас немає необхідності стає великим оратором і надихати мільйони людей на благородні справи, наші поради допоможуть вам краще підготуватися до майбутньої презентації, побороти страх публічних виступів і відчувати себе комфортно в будь-якій ситуації. Беріть поради на озброєння і практикуйтеся!

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>