Прикметник, так само як і іменник в англійській мові, є однією з основних частин мови. Воно описує ті предмети, особи і явища, про які ми говоримо. Добре, коли іменник супроводжується яким-небудь одним визначенням, наприклад: a young girl (молода дівчина), a black table (чорний стіл), an interesting book (цікава книга) і т.д. А що робити, якщо прикметників, які відносяться до одного і того ж слова, не два і навіть не три, а декілька? Як грамотніше сказати? Який буде порядок прикметників в англійській мові, якщо ми стикаємося з такою ситуацією?
Безумовно, англійська мова — це мова винятків і всіляких поправок. Але, тим не менш, він все-таки має певний звичайний алгоритм, згідно з яким всі англійські прикметники мають своє місце в словосполученні з іменником. Спочатку хотілося б відзначити, що прикметники можна розділити на дві великі групи — фактичні (об’єктивні — fact adjectives) і прикметники, що виражають особисту думку когось (суб’єктивні — opinion adjectives). Перші надають реально існуючу інформацію про що-небудь, тобто, те, з чим не посперечаєшся. Це може бути розмір, колір, вік і т.д. А ось друга група прикметників відповідає за те, як хто-небудь сприймає той чи інший предмет (особа, явище) і яку оцінку дає йому. У цьому випадку порядок прикметників в англійській мові наступний: спочатку суб’єктивне, а потім об’єктивне прикметник.
- an unusual gold ring — незвичайне золоте кільце (те, що воно золоте, ніхто сперечатися не буде. А незвичайним воно може бути тільки для певного кола осіб)
- a nice old lady — приємна літня дама (вік зрозумілий і так, а от питання про те, приємна вона чи ні, залишається відкритим)
- a lovely sunny day — чудесний сонячний день (погода в цей день видна неозброєним оком, а от, кому приємний цей день, а кому ні, залишається тільки здогадуватися)
- a delicious hot soup — смачний гарячий суп (гарячий — це ясно, якщо спробувати. А ось на смак і колір товаришів немає, комусь може не сподобається)
- an interesting historical movie — цікавий історичний фільм (історичний, бо оповідає про події минулого. Може зацікавити лише тих, хто захоплюється історією. На інших навряд чи справить велике враження).
Порядок прикметників в англійській мові
Ускладнюємо ситуацію. До цього ми говорили лише про двох прикметників, що стоять перед іменником. Тепер виробляємо план дій в ситуації з трьома і більше прикметниками. Порядок об’єктивних прикметників в англійській зике при наявності двох і більше слів організований таким чином:
- Загальна якість, характер, ціна (quality and price)
- Розмір (size — how big?; Без little)
- Вік (age — how old? Включає little)
- Форма (shape)
- Колір (colour)
- Походження, національність (origin — where from?)
- Речовина, матеріал, спосіб виготовлення (material — what is it made of?)
- Слово, що утворить з іменником одну смислове групу — призначення, мета (purpose — what for?)
- Безпосередньо іменник
У деяких джерелах пункти 3 і 4 міняються місцями, нехай вас це не дивує. А тепер наочно продемонструємо, як збудований порядок прикметників в англійській мові:
- a small black metal box — маленька чорна металева коробка (пункти 2-5-7)
- beautiful long fair hair — прекрасні довге світле волосся (пункти 2-5, включаючи прикметник, що виражає оцінку мовця до предмету)
- a high white brick wall — висока біла цегляна стіна (пункти 2-5-7)
- a friendly fat young man — доброзичливий повний модою людина (пункти 2-3 плюс думка мовця на початку) / li>
- a long dark wooden table — довгий темний дерев’яний стіл (пункти 2-5-7)
- a fantastic 18 th century Scottish castle — приголомшливий шотландський замок 18 століття (пункти 3-6 плюс думка мовця спочатку)
- a new steel carving knife — новий сталевий обробний ніж (пункти 1-7-8)
- a dirty old cotton tie — брудний старий краватку з бавовни (пункти 3-7 плюс думка мовця на початку)
- delicious chocolate cookies — смачне домашнє печиво (пункт 7 плюс думка мовця на початку).
Основний алгоритм, за допомогою якого вибудовується порядок прикметників в англійській мові, ми засвоїли. І тепер ще кілька доповнень до нього:
- Прикметники в порівняльній і найвищому ступенях порівняння стоять перед усіма іншими: some of the best French actresses — кілька найкращих французьких актрис.
- Прикметники, які відносяться до іменником something, anybody, nothing і т.д., ставляться після зазначених іменників: something green (щось зелене), nothing new (нічого нового).
Якщо ми маємо словосполучення з прикметниками заходи (deep, high, long, wide і т.д.), то розміщуємо їх після обумовленого іменника: ten kilometers long (довжиною 10 км), four meters deep (глибиною п’ять метрів).
А тепер пройдіть тест, щоб зрозуміти, наскільки добре ви засвоїли тему.
3458