In Учням By Микола

Навчання в серці Європи: вперед до досконалості!

В даний час навчання за кордоном перетворилася з чогось екзотичного в цілком виправдане капіталовкладення у власне майбутнє. Такого роду досвід є безцінним і може кардинально перемінити ваше життя. І серед безлічі можливих варіантів одним з найцікавіших і раніше є навчання в Європі, з її багатовіковими освітніми традиціями. Як не прикро усвідомлювати, але, на відміну від вітчизняних ВНЗ, якість навчання в Європі стабільно високо, і освіта може бути охарактеризоване ємним словом «справжнє».

Навчання в Англії або, приміром, у США давно вже стала мрією багатьох російських студентів (якщо ви належите до їх числа, то зверніть увагу на статті «Англійська мова в Англії» і «Процес надходження в американський ВНЗ«), але в силу дорожнечі залишається недоступною розкішшю для більшості. У цій статті мені б хотілося запропонувати альтернативу всім тим, хто хоче продовжити навчання за кордоном і розглянути, ніж привабливі країни Бенілюкс.

Розташовані в центрі Європи, Бельгія, Нідерланди і Люксембург являють собою невеликі країни з одним з найвищих показників рівня життя в Європі. Враховуючи те, що кращим у більшості випадків є навчання англійською, в першу чергу варто звернути увагу на Нідерланди та Люксембург (оскільки в Бельгії навчання в університетах здебільшого французькою мовою).

Голландія

Отже, почнемо з Нідерландів (Голландії). Історично склалося так, що в цій країні населення крім власної мови (Dutch) відмінно говорить англійською. Може бути, тому Голландія стала першою неангломовною країною, де з’явилися університетські програми англійською мовою (зараз їх кількість складає більше 1500).

Голландське вища освіта визнана одним з найякісніших у світі. Цьому сприяє використання системи problem-based learning, заснованої на активній участі кожного студента в обговоренні матеріалу та дискусіях. Тут діє принцип: It’s much better to debate the question without settling it than settle the question without debating it. (Краще обговорити питання і не прийняти рішення, ніж прийняти рішення без обговорення.)

Важливим плюсом навчання в цій країні є відносно невисока вартість освіти та проживання в порівнянні з іншими країнами Європи при бездоганній якості освіти, а також можливість отримання scholarship (стипендії), частково або повністю покриває витрати студента, а також tuition waiver (зниження оплати за навчання або її повна відміна).

Серед безлічі голландських університетів хотілося б виділити Maastricht University. Будучи молодим навчальним закладом, цей університет вже заслужив гарну репутацію і є одним з найбільш міжнародних в Нідерландах, а також (що дуже важливо!) Пропонує можливість отримання стипендії the UM High Potential Scholarship іноземним студентам.

Одним з найстаріших і престижних університетів є Utrecht University. Конкурс в нього стабільно високий, але зате диплом цінується у всьому світі. Відмінним студентам також надається стипендія.

З повним списком університетів можна ознайомитися тут: http://www.topuniversities.com.

Люксембург — where perfection rules

Можливо, ви не знали, але Люксембург — це окрема країна, а не місто на заході Німеччини. Крихітне (близько 500 тис. Жителів) держава в серці Європи, влітку потопає в зелені дерев, а восени — у золоті їх листя. А також міжнародний банківський центр — кількість банків тут перевищує всі мислимі уявлення. І навіть «он-то будівля», схоже на середньовічний замок, теж банк. Країна виробляє враження іграшкової, з казковими будиночками, з башточками і мостами, перекинутими через низину, в якій знайшов собі притулок центральний парк. Найбільш часто використовуваний епітет, яким нагороджують Люксембург, — perfect (чудовий).

Більше 50% населення — іноземці, тому на вулицях можна почути яку завгодно мова. Офіційно ж державними мовами є Luxembourgish, German, French. Середньостатистичний люксембуржец говорить на 4 мовах (вищеперелічені + English).

Університет Люксембурга — задоволене молоде навчальний заклад, йому всього 8 років. Але, незважаючи на це, він вже зібрав під своїм дахом безліч студентів з різних країн. Причиною цього є чудове (і тут Perfect) фінансування урядом навчальних програм. Так, плата за навчання на більшості програм складає всього 200 Євро. Також є можливість отримати стипендію для Non-European students (студентів з не європейський країн).

Університет складається з трьох факультетів:

 • The Faculty of Sciences, Technology and Communication (Факультет Наук, Технологій та Комунікацій).
 • The Faculty of Law, Economy and Finance (Факультет Права, Економіки та Фінансів).
 • The Faculty of Language and Literature, Humanities, Arts and Education (Гуманітарний факультет).

Кожен з них пропонує широкий вибір програм (здебільшого Master Program).

Навчання ведеться на 3-х мовах — англійській, німецькою та французькою. Тому абітурієнту бажано знати два з них. Хоча є й програми тільки англійською мовою.

Люксембург — підходяще місце для тих, хто всерйоз захоплюється мовами і готовий прийняти виклик навчання в багатомовному середовищі. Якщо ви зацікавилися — загляньте в блог моєї одногрупниці мексиканки Ракель Місяця, присвячений навчанню в Люксембурзі: http://studyinluxembourg.lu.

Або ж на офіційний сайт університету: http://wwwen.uni.lu.

Процес вступу до університетів Голландії і Люксембурга

Приємною новиною для вступників є те, що для вступу не потрібно здавати вступні іспити. Рішення про зарахування приймається на підставі розгляду необхідних документів, наданих абітурієнтом поштою або в електронному вигляді і в деяких випадках за співбесідою, проведеним on-line.

Вступати можна як відразу після школи, маючи атестат про середню освіту, так і з незакінченим або повною вищою освітою. Подавати документи краще завчасно, з урахуванням можливих нюансів. Наприклад, якщо ви хочете почати навчання в зимовий семестр (з 1-го вересня), документи слід почати готувати до нового року. У разі виникнення питань не соромтеся відправляти листи і задавати питання контактній особі університету (admission officer). Ці доброзичливі, професійні люди дохідливо пояснять, що і як робити.

Список необхідних документів дещо різниться від університету до університету, але зазвичай потрібні такі документи.

Required documents:

 • Application form (заповнена анкета).
 • Copy of your passport and / or residence permit (копія паспорта або посвідки на проживання).
 • Certified copy of your diploma or declaration of graduation (завірена копія диплома та підтвердження його отримання).
 • Proof of English proficiency (TOEFL or IELTS) (підтвердження знання англійської).

Найчастіше потрібні наступні бали:

 • IELTS, Academic Module. Minimum score: 6.5 overall band, at least 6 for writing.
 • TOEFL, Internet based. Minimum score: 93.
 • Cambridge Certificates.
 • Cambridge Certificate in Advanced English, at least a B grade.
 • Cambridge Certificate of Proficiency in English, at least a C grade.
 • A motivation letter (мотиваційний лист).
 • A letter of recommendation (рекомендаційний лист).

Умови подання документів на стипендію різняться від університету до університети, тому їх потрібно уточнювати окремо з тим, щоб не пропустити терміни і надати всі необхідні документи. В цілому, досвід свідчить про те, що отримання стипендії не міф, а цілком реальна можливість.

І, наостанок, ще кілька порад:

 1. Ретельно вивчіть опис зацікавила вас програми, щоб не бути згодом здивованим її змістом.
 2. Зверніть увагу на мови, якими ведеться навчання.
 3. Сплануйте приблизний бюджет (з урахуванням малоприємного варіанту, що стипендію вам не дадуть).
 4. Почитайте про те, що ви зможете робити після закінчення програми. Задайте це питання керівнику програми (Program Director).
 5. Поспілкуйтеся з ким-небудь, хто вчився на цій або подібній програмі, дізнайтеся нюанси.
 6. Активно практикуйте мову перед тим, як відправитися на навчання — він вам дуже стати в нагоді!

Успіхів вам! І пам’ятайте: «Long way to Fuji starts with the first step». 🙂

 

Учням

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>