В англійській мові не так мало прислівників: прислівники місця, часу, міри і ступеня, способу дії. Є прислівники, які надають словами додаткові смислові відтінки. А є ті, які характеризують всю пропозицію в цілому. Не забудемо про прислівники, службовці питальними словами. Не залишимо стороною прислівники, що з’єднують пропозиції. Класифікація велика. А подумайте про зміст кожної групи. У ній же не одне наріччя, а декілька.
Запам’ятати багато прислівники можна, залишається тільки правильно їх вживати. Питання полягає в наступному: а як їх правильно розставляти в межах речення? Розмістимо ми його в кінці речення або на самому початку? А, може, його місце після дієслова? Якого дієслова: основного або допоміжного? У цих тонкощах визначення місця прислівники в англійському реченні ми і будемо розбиратися.
Місце прислівники в англійському реченні: що і куди ставимо?
Зазвичай прислівники в англійській мові розташовуються після дієслів, але перед прикметниками, іншими прислівниками або дієприкметниками. Наприклад:
I slept well this night. — Я добре спав вночі.
The Spanish speak very fast. — Іспанці кажуть дуже швидко.
This task was incredibly difficult. — Це завдання було неймовірно складним.
This equipment is widely used. — Це обладнання використовують повсюдно.
Місце прислівників в англійському реченні залежить від слів, які оточують це наріччя, і безпосередньо від його класифікації:
- Прислівники способу дії (adverbs of manner) розташовуються перед основним дієсловом, після допоміжного дієслова або в кінці речення.
He opened the door quietly / He quietly opened the door. — Він тихо відчинив двері.
She is greatly respected by other colleagues. — Її дуже поважають колеги.
- Прислівники ступеня (adverbs of degree) стоятимуть перед прикметником, прислівником або основним дієсловом, але після допоміжного дієслова. До таких прислівники відносяться слова — absolutely, completely, totally, very, quite, rather, etc.)
She is e xtremely beautiful. — Вона шалено красива.
He came back rather late. — Він повернувся досить пізно.
We almost finished this project. — Ми майже закінчили цей проект.
We did not quite understand the way you behaved. — Ми не зовсім зрозуміли, як ти себе повів.
- Прислівники частоти (adverbs of frequency) прийнято ставити перед основним дієсловом, але після допоміжних, включаючи to be. Це такі прислівники, як always, often, usually, rarely, seldom.
I am always pleased to see you. — Я завжди рада тебе бачити.
Megan often asks questions. — Меган часто ставить запитання.
He has always been cruel to her. — Він завжди був жорстокий з нею.
- Якщо ми говоримо про говірками місця і часу (adverbs of place and time), зазначаємо, що їх звичайне місце розташування — кінець або початок пропозиції. Якщо в реченні зустрічаються одночасно прислівники місця і часу, прислівник місця іде першим. Деякі односкладові слова (soon, now, then) ми ставимо перед основним дієсловом або після допоміжних (включаючи to be).
I will call you tomorrow. — Я зателефоную тобі завтра.
Yesterday she saw her children. — Вона вчора бачила дітей.
There is a supermarket nearby. — Поруч є супермаркет.
I will soon let you know whether I want to move or not. — Я найближчим часом дам вам знати, хочу я переїжджати чи ні.
- Наріччя, визначальне всі речення цілком, приято ставити на початок або кінець пропозиції.
Unfortunately I failed to cope with this work. — На жаль, я не впорався з цією роботою.
I will be at work at 8 am, probably. — Ймовірно, я буду на роботі до восьмої ранку.
- Якщо ми прагнемо підкреслити значення прислівники (зробити його емфатична, тобто володіє підсилювальним значенням), ми розміщуємо його на початку речення.
Tomorrow, I will be sixteen. — Завтра мені виповниться шістнадцять.
Slowly, she began lowering my self-esteem. — Повільно вона почала занижувати мою самооцінку.
- Припустимо, у реченні два і більше говірок. Як ми чинимо в цьому випадку? Ми розставляємо і згідно з такою схемою: прислівник способу дії — прислівник місця — прислівник часу.
She read carefully in her bed all day> long. — Весь день вона лежала в ліжку і уважно читала.
А якщо у реченні присутній один з дієслів руху (go, come, leave, etc.)? У цьому випадку прислівники будемо розставляти так: прислівник місця — прислівник способу дії — прислівник часу.
I was going there quickly yesterday. — Я йшла швидко туди вчора.
Як ми бачимо, позиції прислівників в англійській мові можуть бути самими різними. Спочатку може здатися, що всі ці правила шалено складні, тому і запам’ятати їх важко. Але на практиці виходить, що активно користуючись мовою, людина надалі визначає місце прислівники в англійському реченні автоматично.
1082