Першим з модальних дієслів англійської мови (modal verb) ми розглянемо can, який має дві форми: теперішнього часу (Present Simple) — can; минулого часу (Past Simple) — could. Ще однією формою цього модального дієслова є поєднання — to be able to (його еквівалент), яке можна використовувати в усіх трьох часових площинах — сьогоденні, минулому і майбутньому часі. Особливо це актуально для часів групи Perfect (I have been able to) і групи Future (I shall be able to), в яких вживається тільки це поєднання, але у відповідній формі необхідного часу.
Вивчати модальнідієслова в англійській мові найпростіше на тих випадках, в яких вони вживаються, підкріплюючи теоретичну інформацію необхідними прикладами, щоб все це відклалося в пам’яті, а надалі не плуталося і не змішувалося з варіантами вживання інших модальних дієслів. А в англійській мові їх декілька. І нам необхідно чітко уявляти, в якому конкретному випадку, або в якій певній ситуації ми вибираємо той або інший модальне дієслово. Або ж, навпаки, за допомогою якого модального дієслова ми повинні перевести фразу, прагнучи передати саме те, що хотіли сказати, з усіма смисловими відтінками. Розглянемо пропозиції з модальним дієсловом can, щоб зрозуміти на практиці, як його використовувати.
Отже, модальне дієслово can нам необхідний для вираження:
- Розумових або фізичних здібностей.
- Об’єктивно існуючої можливості.
- Дозволи, прохання, заборони.
- Подиву, сумніви, недовіри.
Can you drive? — Ти можеш водити машину?
Bungalows are for old people who can not climb the stairs. — Котеджі призначені для літніх людей, які не можуть підніматися по сходах.
She can speak Japanese. — Вона може говорити по-японськи.
Nobody can buy health and happiness. — Ніхто не може купити здоров’я і щастя.
One can not love and be wise. — Не можна любити і розумно мислити одночасно
You can not please all of the people all of the time. — Ти ніколи не зможеш догодити всім відразу.
Вираз дозволу або прохання за допомогою модального дієслова can можливо лише в стверджувальних або питальних реченнях. А ось в негативних пропозиціях форма can not = can not є показником заборони.
Can I keep your book till Sunday? — You can not, it is not mine. — Я можу залишити твою книжку до завтра? — Ні, не можеш. Вона не моя.
You can not put new wine in old bottles. — Не можна розливати нове вино в старі пляшки.
Can you lend me your car? — Ти не міг би позичити мені свою машину?
Форма модального дієслова can в минулому часі — could — в цьому випадку буде показником більш ввічливого прохання.
Could you do me a favour? — Ви не могли б зробити мені послугу?
Щоб з легкістю орієнтуватися у вживанні модального дієслова can / could для вираження дозволу, прохання, можна запам’ятати наступні зразки:
Can do now — може зробити зараз
Could do then — міг зробити тоді
Could do now — міг би зробити
Could have done — міг би зробити тоді.
Подив ми виявимо в питальних реченнях з модальним дієсловом can, а ось сумнів і недовіру в пропозиціях негативних.
Can Jack still be working? — Невже Джек досі працює?
Can it be raining? — Невже йде дощ?
Kate can not be still sleeping. — Не може бути, щоб Кейт ще спала.
Взагалі, кожен з наступних модальних дієслів — can / could / may / might / must — володіє своїм ступенем припущення і впевненості в порівнянні з іншими. Якщо ми позначимо цю ступінь в процентному співвідношенні, то отримаємо приблизно, що модальне дієслово can володіє дуже слабким ступенем припущення, ймовірність становить лише 25%. Як ми бачимо на прикладах, при перекладі всіх цих пропозицій на російську мову ми використовуємо слова недовіри — не може бути, невже.
He can work round o’clock. — Може він працює цілодобово.
А ось дієслово could в даному випадку володіє припущенням з дещо більшою часткою впевненості, 35%.
She could be reading now. — Може бути зараз вона читає.
Слід зазначити, що і can, і could у поєднанні з перфектний інфінітивом, коли вживаються в питальних або негативних пропозиціях, виражають неприпустимість, неймовірність того, що дія мало місце в минулому. Показуємо ми це за допомогою відповідних слів (навряд чи, ледве, не віриться, не може бути, щоб і т.д.).
He could not have said so. — Не віриться, що він це сказав.
She can not have learned to play chess so quickly. — Навряд чи вона навчилася так швидко грати в шахи.
He could not have done it. — Не міг він цього зробити.
Крім основних випадків вживання модального дієслова can, існують ще конструкції, які ми запам’ятовуємо у вигляді алгоритму і в майбутньому використовуємо, коли зустрічаємо схожий випадок. Ось вони:
I can not but ask him about it. — Мені нічого не залишалося, як запитати його про це.
It can not be possibly true. — Не може бути, щоб це була правда.
I could not help laughing. — Я не могла втриматися, щоб не розсміятися.
І нюанс наостанок. Коли в певній ситуації ми маємо на увазі, що у когось щось не виходило, але врешті-решт, він зміг це зробити, тобто йому вдалося, то однозначно вибираємо конструкцію was / were able to, а не дієслово could.
She was not at home when I phoned her but I was able to contact her at her office. — Її не було вдома, коли я дзвонив, але мені вдалося зв’язатися з нею в офісі.
Дана тема тісно пов’язана з іншими, описаними в статтях, на які необхідно звернути увагу:
- «Модальний дієслово MAY (MIGHT)»
- «Модальний дієслово DARE»
Після ознайомлення з ними рекомендуємо пройти наступний тест: «Тест # 1 на вживання модальних дієслів в англійській мові».
5753