Перед тим, як вивчати множину іменників англійської мови, варто звернути увагу на те, що всі іменники в цій мові можна віднести або до обчислюються, або до неісчісляемим (докладніше про це розповість стаття «Обчислювані і неісчісляемие іменники»). Саме від цієї класифікації і залежить визначення множини. Деякі підручники стверджують, що множина буває лише у обчислюваних іменників англійської мови. Це не зовсім вірно. Просто деякі неісчісляемие іменники вживаються тільки в однині, а інші — тільки в множині. А для вираження якої-небудь кількості при неісчісляемим іменнику існує певний набір слів і словосполучень.
Множина обчислюваних іменників англійської мови
У цього класу іменників множина утворюється згідно з такими правилами:
- Стандартне правило — додаємо до іменника s: book — books (книга). Якщо іменник закінчується на — f або — fe, то при утворенні множини f зникає, а додається — ves: loaf — loaves, knife — knives (буханець, ніж). Якщо іменник закінчується на приголосну — y, то при утворенні множини y зникає, а додається — ies: country — countries, cherry — cherries (країна, вишня). Однак, якщо перед у знаходиться голосна, це правило не діє: boy — boys (хлопчик). Якщо іменник закінчується на — о, то при утворенні множини додаємо — es: potato — potatoes, tomato — tomatoes (картопля, помідор).
- Деякі іменники утворюють множину шляхом зміни кореневої голосної. Ці слова потрібно знати напам’ять:
- man — men (Чоловік)
- person — people (людина)
- woman — women (жінка)
- mouse — mice (миша)
- foot — feet (нога)
- child — children (дитина)
- tooth — teeth (зуб)
- goose — geese (гусак)
- ox — oxen (бик)
- Певні іменники мають однакові форми, як в однині, так і в множині:
- fish (риба)
- deer (олень)
- sheep (вівця)
- Swiss (швейцарець)
- А множина іменників в англійській мові, які були запозичені з інших мов, найчастіше з грецької та латинської, є винятком. Ось лише кілька слів, але це не повний список:
- phenomenon — phenomena (явище)
- datum — data (інформація)
- formula — formulae (формула)
- genius — genii (геній)
Множина неісчісляемих іменників англійської мови
У цьому розділі слід згадати слова, які вживаються тільки в однині, а значить, множинного не мають як такого, і ті, які вживаються тільки у множині. До першого можна віднести такі іменники, оскільки information, advice, money, news, success, furniture, work, fruit, cream, ink (інформація, рада, гроші, новини, удача, меблі, робота, фрукт, крем, чорнило). А такі слова, как clothes , goods , contents , sweepings , odds , greens , shorts , trousers , jeans , scissors , pyjamas , spectacles , tights (одежда, товари, вміст, очищення, залишки, овочі, шорти, брюки, джинси, ножиці, піжама, окуляри, колготки) входять у другу групу, тобто мають тільки множину.
Ну, а в поєднанні з неісчісляемимі іменниками вживаються такі слова, як пляшка (bottle), шматочок (piece), кілограм (kilo), пакет (packet) і багато інших. Вони допомагають грамотно висловити необхідну кількість. Ось якими правилами підпорядковується множина іменників англійської мови!
6133