In Матеріали By Юлія

Метод TPR

TPR (Total Physical Response), або метод повного фізичного реагування був розроблений американським психологом Дж. Ашером. Він став популярним в 1970-х роках. Вчений вирішив допомогти вивчають другу мову, як іноземну, зробити це якомога більш ефективно і безболісно. В основі лежить теорія про двох півкулях мозку, де ліва частина відповідає за логіку і свідомість, а праве — за інтуїцію і підсвідомість. Вивчаючи мову за традиційними методиками, ми закладаємо отримані знання в ліву півкулю (механічне запам’ятовування, повторення). Якщо ж ми використовуємо метод TPR, нові знання залишаються в правій півкулі і, як результат, залишаються з нами назавжди.

Вивчення за цим методом порівнюється з освоєнням нами рідної мови в дитинстві і називається принципом природній послідовності освоєння мови. Спочатку дитина «наслушівается» мова, її не змушують говорити, потім він починає розуміти, що від нього хочуть, які слова асоціюються з якими предметами, він отримує легкі команди від батьків. І тільки коли він внутрішньо готовий, він починає сам говорити. Тобто для того щоб говорити потрібно дуже багато слухати спочатку. Далі дитину вчать читати, а потім писати букви, слова. І тільки в школі починається граматика мови. Всі етапи освоєння рідної мови витримані в методі TPR. Лише з тією поправкою, що граматику вони не вивчають.

Що ж відсутня в методі TPR в порівнянні з традиційними методами?

  • Алфавіт.
  • Транскрипція.
  • Переклад.
  • Правила.

Чому в цьому методі не потрібен переклад? — Так як кожне слово включено в мережу, яка зв’язує його з іншими словами, легше вчити слово в контексті і відразу знати його конкретне вживання. Переклад слова цієї функції не виконує.

Чому в даному методі не вивчають правила? — Вивчення правил веде до освоєння мови через ліва півкуля, що суперечить даному методу. Учень з часом починає «відчувати мову» і сказати неправильно що-небудь для нього буде неприродним (за аналогією з рідною мовою, адже ми не завжди знаємо правило, але говоримо вірно).

Пропоную вам подивитися фрагменти уроку за методом TPR на прикладі іспанської мови:

На думку професора, даний метод є ефективним, так як дорослі, освоюючи другу мову, будуть прогресувати як діти, освоюючи рідний, оскільки вони мають можливість 1) слухати мову, 2) знаходяться в безпечному середовищі, 3) де їх ніхто не примушує говорити.

Яка ж схема навчання і план уроків, побудованих на даному методі?

Заняття можуть проводитися як в групах, так і індивідуально. Але краще, щоб це була група. На перших заняттях викладач вводить певну кількість команд, починаючи з дієслів, а потім підключаючи іменники. Спочатку використовуються тільки ті предмети, які оточують студентів у класі.

Схема введення нового слова проводиться виключно через команду:

  • Викладач каже команду і виконує дію разом зі студентами (кілька разів).
  • Далі викладач озвучує команду, і студенти вже самостійно роблять дії (не промовляючи команду вголос) (кілька разів).
  • Викладач звертається індивідуально до кожного студента, пропонуючи виконати певну команду.

Таких сетів, що складаються з команд, може бути досить багато протягом одного уроку. Наприкінці уроку йде глобальне повторення.

Після того, як всі предмети в класі освоєні, починається використання картинок, абстрактних понять (через рольові ігри), далі вивчають цілі історії, базуючи лексику на часах. Тільки після приблизно 20 годин занять студенти починають вимовляти вголос слова, давати команди один одному. Ще через час вони починають читати тексти, потім вчаться писати.

Безперечно, метод TPR досить цікавий, незвичайний і досить ефективний на ранніх етапах вивчення іноземної мови. Але, як і у кожного методу, у нього є свої переваги і недоліки.

З переваг можна назвати те, що через команди дійсно легше вчити слова, і вони запам’ятовуються. Сам урок проходить цікаво і весело.

З недоліків: даний метод не дає інструмент для самостійного розвитку. Вивчаючи мову традиційно, ми вчимося накладати мову на сітку правил, і далі самі можемо розібратися з граматикою, використовуючи теорію і вправи і, як не крути, досить добре запам’ятовуємо новий матеріал. І, звичайно ж, є люди-логіки, яким вивчати мову традиційно набагато легше. На мій погляд, метод TPR не врятує від помилок. Не знаючи правил і не перебуваючи в англомовному середовищі постійно, людина не може отримати те саме «відчуття мови». А дізнатися, як же сказати правильно, де і що потрібно узгодити в реченні, не використовуючи ніяких теоретичних джерел. Також багатьох студентів лякає відсутність підручників і домашніх завдань.

Підводячи підсумок, можу сказати, що метод TPR, безумовно, вартий уваги. Вибравши його, вам буде цікаво вивчати мову. Але якщо ж вам необхідно вивчити мову серйозно і в темпі, традиційні методи стануть вашими кращими помічниками. 🙂

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>