In Граматика By Вікторія

Майбутній час в англійській мові. Future tenses: правила освіти

Ця стаття є третьою з циклу «Часи в англійській мові». Вона присвячена майбутньому часу в англійській мові, а також всіляких способів вираження оного. Усім нам відомо, що майбутнє час в англійській мові — це граматична категорія, яка демонструє, що події тільки відбуватимуться (не до, не під час, а після розмови). В англійській мові існує чотири часу для вираження майбутнього, а також кілька конструкцій, службовців тієї ж мети. Ось спробуємо розібратися, що ж вибрати для вираження майбутнього часу в англійській мові в тому чи іншому випадку.

Як утворюється майбутній час в англійській мові

Погляньмо на таблицю часів англійської мови і за аналогією з уже згаданими часом справжніми і минулими визначимо, що Future Forms в англійській мові представлені в чотирьох аспектах: Future Simple (Майбутнє просте), Future Continuous (Майбутнє тривале), Future Perfect (Майбутнє досконале) і Future Perfect Continuous (Майбутнє досконале тривале). Останні два вживаються або дуже рідко, або взагалі не вживаються. Конструкції цих часів досить громіздкі і важкі, тому мовцеві простіше перефразувати пропозицію, ніж створювати «нелегкотравний» варіант.

Правила Future Tenses прості і легко застосовні. Найпоширенішими часом для вираження майбутнього залишаються перші два варіанти. Відрізняються вони лише тим, що в першому випадку дія не буде протікати в процесі, тобто тривало. В принципі, це та ж різниця, що і між часом Present Simple і Present Continuous, але в площині не сьогодення, а майбутнього часу.

Для створення речення англійською в майбутньому часі Future Simple нам варто лише запам’ятати два допоміжних дієслова — shall і will, до яких приєднуються інфінітиви основних дієслів. Спочатку правило свідчило, що will вживається у всіх особах, крім першого («я» і «ми»). З ними ж було сказано писати shall. Останнім часом англомовне населення призвичаїлися використовувати will для всіх осіб, тим більше що в скороченні що shall, що will виглядає як ‘ll, тобто I’ll або She’ll. Так що якщо ви пам’ятаєте тільки will, нічого страшного — ставте його. При постановці питання shall і will займають позицію на початку речення. А ось в негативному варіанті вони додають до собі частку not, яка утворює з ними наступні короткі форми: will not = will not; shall not = shall not.

В основному це майбутнє час в англійській мові застосовують у тих випадках, якщо:

 • ми хочемо висловити одноразове дію, яка здійсниться в майбутньому. На допомогу нам приходять слова — маркери (tomorrow, next week, next year, soon, some day, in two days, in a month, in a year).

  It will be warm in two days. — Через два дні буде тепло.

 • ми хочемо висловити регулярні, повторювані дії в майбутньому.

  I shall write to you every week. — Я буду писати тобі щотижня.

 • нам необхідно представити ряд послідовних дій.

  We’ll call for you, take a taxi and go to the party. — Ми зайдемо за тобою, викличемо таксі і вирушимо на вечірку.

 • рішення про вчиняє дії в майбутньому було прийнято в момент розмови.

  Oh! Our fridge is empty. I ‘ll go and buy some food. — О! У нас в холодильнику порожньо. Піду куплю чогось поїсти.

Час Future Continuous утворюється дещо складніше: допоміжне дієслово to be в часі Future Simple (shall be / will be), за яким слідує причастя I основного дієслова, тобто форма на — ing. Отже, у разі питання тільки shall / will виносяться в початок пропозиції (без be), а при постановці заперечення частинка not стоїть між shall / will і be. Візьміть цей час на озброєння, якщо ви прагнете:

 • показати, що дія буде в процесі в певний момент у майбутньому. Як момент в майбутньому може виступати обставина часу.

  In two hours we shall be writing a composition at the exam. — Через 2:00 ми будемо писати твір на іспиті.

 • показати, що ви передбачаєте цю дію в майбутньому.

  My husband will be worrying about me if I am late. — Мій чоловік буде за мене хвилюватися, якщо я прийду пізно.

Про третьому і четвертому часу хочу сказати лише кілька слів. Ці майбутні часи в англійській мові використовуються нечасто. Щоб створити Future Prefect, вам потрібні наступні маніпуляції: допоміжне дієслово have в Future Simpleshall / will have, до якого додаємо причастя II смислового дієслова, тобто або форму на — ed, або слово з третьої колонки таблиці неправильних дієслів. Це час відображає дію, яка закінчиться до певного моменту в майбутньому. Наприклад:

By the end of the year I will have spent all the money I’ve earned. — До кінця року я витрачу всі гроші, які заробив.

Future Perfect Continuous вимагає дієслово to be у формі попереднього часу, тобто shall / will have been, та ще плюс причастя I основного дієслова, тобто форма на — ing. Потрібно знати, що таке майбутнє час в англійській мові присутній, але все ж намагайтеся замінити його чимось іншим. Наприклад, перебудувавши фразу і використавши один з нижчезазначених способів.

Як бачите, все просто. Зазвичай для тих, хто старанно вчить англійську мову, майбутній час не представляє ніякої складності.

Інші способи вираження майбутнього часу в англійській мові

Розповісти про майбутнє часу в англійській мові вам допоможе час Present Continuous, яке необхідно в разі, якщо дія вже заздалегідь сплановано і обов’язково відбудеться в найближчому майбутньому.

Are you waiting for us? We are coming tonight. — Ви чекаєте нас? Ми приїдемо ввечері.

У цьому випадку мова йде про будь-чиїх особистих планах. А ось для вираження неособистих планів, а якого-небудь розкладу, програми підійде і просте даний час — Present Simple.

The train arrives at 15.54. — Цей поїзд прийде в 15.54.

Зверніть також увагу на найпопулярнішу конструкцію to be going + інфінітив, яка використовується часто-густо, особливо в повсякденній розмовній мові. Вона відображає намір говорить виконати або зробити що-небудь у майбутньому.

I am going to travel around the world. — Я збираюся в кругосвітню подорож.

Використовуючи знання, отримані з цієї статті, ви в будь-якій ситуації поділитися з співрозмовником своїми планами, висловивши їх у формі майбутнього часу в англійській мові.

Дана тема тісно пов’язана з іншими, описаними в статтях, на які необхідно звернути увагу:

 • «Час Future Simple (Просте майбутній час)»
 • «Час Future Continuous (Майбутнє тривалий час)»
 • «Час Future Perfect (Майбутнє доконаний час)»
 • «Час Future Perfect Continuous»
 • «Вираз be going to в англійській мові»

Після ознайомлення з ними рекомендуємо пройти наступний тест: «Тест на вживання майбутнього часу в англійській мові».

 

Граматика

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>