In Матеріали By Світлана

День подяки: самий сімейне свято Америки

День подяки (Thanksgiving Day) традиційно відзначається щороку в країнах Північної Америки, головним чином у США і Канаді. Що цікаво, дати святкування в цих країнах не збігаються. Так в США День подяки випадає на четвертий четвер листопада (в нинішньому 2014 це 27 листопада), а в Канаді — на другий понеділок жовтня. Повинна ж бути різниця між Канадою та США?

День подяки у США — день сім’ї

Багато американців люблять День подяки навіть більше, ніж Різдво чи Хеллоуїн. З чим же пов’язана така любов до цього торжества? По-перше, це день, коли всі родичі збираються разом (family reunion), незалежно від того, хто де живе. Щороку будь-який поважаючий себе американець проводить День подяки у колі найближчих йому людей. По-друге, їжа! Безмірне кількість їжі, яка поглинається без будь-яких докорів сумління: раз на рік ж можна! А в справі гастрономічних утіх американцям немає рівних (хіба що ми можемо скласти їм гідну конкуренцію на Новий рік з нашими салатами олів’є і оселедцем під шубою :-))!

Перше святкування Дня подяки офіційно відбулося в 1621 році, коли американські переселенці (settlers) розділили трапезу (shared a feast) з індіанцями племені Вампаноаг (Wampanoag).

  • Існує дві точки зору на історію походження Дня подяки, і обидві версії мають право на життя. Раджу вам докладно почитати про коріння святкування в нашій статті «День подяки: Bloody History».

Цікавий факт № 1: на День подяки в 1621 році колоністи і корінні американці (Native Americans) їли оленину (venison), дичина (wild fowl), сушені овочі (dried vegetables). Ні про яку індичці (turkey) — традиційно головному блюді свята — тоді не було й мови! Як же індичка зайняла своє почесне місце на столі? Пропонують 2 теорії: дикі індички були широко поширені на території Нової Англії, тому згодом їх і вибрали «цвяхом» святкового столу. І потім, індичка — це ідеальний варіант нагодувати велику родину, адже тушка птиці може важити від 10 до 18 кг!

Чорна п’ятниця в США

У наші дні святкування Дня подяки розтягується аж до неділі (stretch out the holiday over a weekend). Як можна не любити свято, яке надає право не працювати цілих 4 дні ?! Чим займаються люди весь цей час, не тільки обжерливістю ж? Так, вся родина збирається разом, вони розповідають один одному про події, які відбулися в їхньому житті, і дивляться американський футбол (American football). Але навіть не це саме захоплююче заняття! Ви чули що-небудь про чорну п’ятницю (Black Fridays)? Ні, це не п’ятниця тринадцятого — це день неймовірних знижок! Наступна п’ятницю після Дня подяки носить назву Black Friday. Краще самих американців про традиції чорних п’ятниць в США ніхто не розповість.

Корисні слова з відео «The violent history of Black Friday».

Phrase Фраза
A focal point Головна подія, фокусна точка
To kick off something Почати щось
Best products deals Кращі угоди на товари
To beat with a fist Вдарити кулаком
Mayhem Хаос, безладдя, нанесення каліцтв
Stock exchange Фондова біржа
To flood the market Наповнити ринок
The massive sudden crash Масове раптове падіння
Plymouth colony Плімутська колонія (одні з перших переселенців)
To become a common thing Стати поширеним явищем
To trample Розтоптати
Hectic traffic jams Неспокійні пробки на дорозі
Negative term Негативний термін
Crowds of shoppers Натовпи покупців
Holiday shopping season Святковий сезон торгівлі
In the red (idiomatic) У мінусі (про гроші, бути належним)
In the black (idiomatic) У плюсі ​​(про гроші, мати позитивний баланс)
Profit Прибуток
To acquire the deal Здійснити операцію
To be super charitable Бути дуже щедрим (про благодійництво)
Rock bottom prices Найнижчі ціни
Violence Насильство
Fill the guns with gun powder Наповнити рушниці порохом
To be injured Отримати поранення
To crash somebody to death Розчавити когось на смерть
Pepper spray Перцевий балончик
Dispute over parking space Суперечка через місця паркування

Не дивно, що цей день називається Black Friday: щороку кілька людей гине в боротьбі за новий телевізор зі знижкою, десятки отримують травми різного ступеня тяжкості. Чи варто новий Xbox таких жертв? Хто знає. Але статистика невтішна. І найдивніше, далеко не всі люди, які проводять вечір і ніч на вулиці в очікуванні відкриття магазину, отримають бажані товари зі знижками в 70-80%. Зазвичай кількість продуктів на розпродажі досить обмежена, що підігріває і без того розпалений інтерес людей. У зв’язку з цим люди намагаються зайняти місце на початку черги, щоб першими протиснутися в двері магазину і урвати ласий тостер або фен. Майже всі магазини влаштовують Black Friday: Wal-Mart, Best Buy, Target, Macy’s.

Цікавий факт № 2: раз є Black Fridays для оффлайн-покупців, то потрібно щось запропонувати тим, хто любить купувати в онлайн-магазинах. Кіберпонеділок (Cyber ​​Monday) підійде? Cyber ​​Monday — це щорічний розпродаж товарів в Інтернет-магазинах, яка за популярністю нічим не поступається своєму оффлайн- «братові». Найвідоміші рітейлери — e-bay.com, amazon.com, 6pm.com.

Чорна п’ятниця в США відкриває святковий сезон (holiday season) перед Різдвом. У Нью-Йорку на честь Дня подяки проходить щорічний парад Macy’s. Група Macy’s — це мережа магазинів роздрібної торгівлі в Америці з головним універмагом в Нью-Йорку. Щороку американці прилипають до екранів своїх телевізорів, щоб протягом 2-3-х годин дивитися трансляцію параду і захоплюватися дивовижними «плаваючими» в повітрі фігурами.

Найсмачніший свято в році

Ми вже говорили про традиції «добре поїсти» на День подяки. Всім відому індичку подають з різними стравами. Запікання самої індички — це цілий ритуал. У кожної сім’ї є свій сімейний рецепт начинки (stuffing) індички. Часто це овочі, хліб і спеції. Така начинка дуже добре поєднується з білим м’ясом птиці. Також подають пюре з картоплі (mashed potatoes), солодка картопля, який у нас називають батат (sweet potatoes), запіканку із зелених бобів (green bean casserole), а на десерт — гарбузовий пиріг (pumpkin pie)! І, звичайно ж, журавлинний соус (cranberry sauce) до індички! За святковим столом люди кажуть, за що вони вдячні Богу, долю чи сім’ї.

Цікавий факт № 3: ніч перед Днем подяки в Америці вважається «вночі великих розпродажів в барах і пабах» (the biggest day for bar sales). Під «розпродажами» розуміють різні пропозиції та знижки на алкогольну продукцію. Причина цього феномена досить банальна: люди приїжджають в свої рідні міста для зустрічі з родичами, природно, вони зустрічають своїх друзів по двору і школі. Що роблять старі друзі? Проводять час у місцевих барах і кафе, згадуючи щасливі деньки безтурботного дитинства. Кажуть, що кількість випитого алкоголю напередодні Дня подяки у рази перевершує випите на Різдво, в Новий рік або навіть День святого Патріка. Хтось наводить іншу причину в рази виріс споживання алкоголю в цей день: як ще пережити зустріч з такою кількістю родичів без легкого відчуття сп’яніння? 🙂

Ніхто не сперечається, що День подяки у США — це набагато більше, ніж просто розпродажу і безмірна кількість їжі. Родинне свято, яким він є в даний час, — це ще один привід всім близьким і рідним людям побачити один одного, на час забути про проблеми навколишнього світу, просто зануритися в теплу і затишну атмосферу рідного дому.

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>