In Граматика By Вікторія

Вирази used to і used to doing something в англійській мові

Англійська мова по праву можна назвати мовою винятків. Особливо це стосується такого розділу мови, як граматика. Ось скільки в ній затверджених правил, стільки ж і винятків. На кожну аксіому англійської граматики завжди знайдеться який-небудь нюанс, яке-небудь відступ, який буде ну дуже важливим, і по якому буде чітко видно, наскільки грамотною мовою ви володієте.

Ось чому необхідно вивчати випадки вживання певних висловів в англійській мові, порівнювати конструкції, запам’ятовувати їх відмінності один від одного до найдрібніших деталей. Тим більше якщо мова йде про тих мовних зразках, які постійно на слуху і в побуті. Давайте поговоримо про виразах used to і used to doing something в англійській мові. Для зручності ми розглянемо ці поєднання окремо один від одного, щоб більш наочно продемонструвати різницю їх вживання в англомовного мовлення.

Вираз used to

Вираз used to застосовується в двох випадках, і вони обидва відносяться до минулого часу. У теперішньому часі воно не використовується. Це головне, що варто запам’ятати. Ну, і, зрозуміло, дві ситуації, коли не тільки можна, а й потрібно вдаватися до вираження used to. До речі, цей вислів постійно на слуху, тому знати його потрібно обов’язково. Після used to ми ставимо інфінітив дієслова без частки to.

По-перше, ми вживаємо вираз used to, коли говоримо про регулярне, повторюваному дії, яке мало місце в минулому. Тобто розповідаємо про те, що ми робили або любили робити колись давно. Наприклад:

When I worked as a postman, I used to get up early. — Коли я працював листоношею, я вставав рано вранці.

I used to smoke two packets a day but I gave up smoking three years ago. — Я курив по дві пачки сигарет на день, але три роки тому я кинув цю шкідливу звичку.

I never used to watch TV. — Я ніколи не дивився телевізор.

I used to eat a lot of chocolate every day, but now I am on a diet. — Раніше я щодня їла багато шоколаду, але зараз я на дієті.

По-друге, вираз used to застосовують для згадки про якісь факти, станах, узагальненнях, які мали місце в минулому, але не є нормою сьогодення, а саме:

I used to live in London. — Раніше я жив у Лондоні.

Jane used to be fat, but now she is slim. — Джейн раніше була повною, але зараз вона струнка.

I did not use to like him but now I do. — Він мені раніше не подобався, але зараз навпаки.

Зверніть увагу, що при утворенні негативних, а також, питальних речень, ми використовуємо допоміжне дієслово did, а у вираженні used to прибираємо закінчення минулого часу — d.

Did you use to visit my sister? — Ти раніше відвідував мою сестру?

Did you use to own the company? — Ти раніше був власником цієї компанії?

Незважаючи на вищесказане, вираз used to в основному використовується в стверджувальних реченнях, а ось в негативних і питальних бажано звертатися до простого пройшов часу — Past Simple — яке теж працює в тій же функції. І ще один момент: аналогом вираження used to, але тільки по першому випадку застосування (про повторюваних діях в минулому) є дієслово would.

When I was young, I would play with dolls. — Коли я була маленькою, я грала з ляльками.

Вираз used to doing something

Більш точно і повно цей вираз звучить наступним чином: to be used to doing something. Відповідно замість інфінітива дієслова to be ми вживаємо відповідну і необхідну нам форму — am, is, are, was, were. Сам вираз used to doing something означає, що ми говоримо про щось абсолютно для нас не новому і не незвичайному, а звичному. Після фрази used to може вживатися не тільки герундій, а й іменник. Наприклад:

He is used to living alone. — Він звик жити один.

The children were at the boarding school so they are used to staying away from home. — Діти були в інтернаті, тому вони звикли перебувати далеко від дому.

She was not used to driving on the left side of the road. — Вона не звикла їздити по лівій стороні дороги.

They are not used to the cold weather. — Вони не звикли до холодної погоди.

Крім вираження be used to doing smth, існує ще один варіант — get used to doing smth, в якому замість дієслова get можуть вживатися також дієслова grow і become. У чому відмінність цього виразу від попереднього? Сенс той же — мова йде про звикання до чого-небудь. Тільки в першому випадку все вже сталося, ми або звикли чи ні, але нам це все давно знайоме. А другий випадок покликаний показати сам процес звикання до чого-небудь, роблячи акцент на тому, що саме зараз людина і намагається освоїти те, що для нього ново або незвично.

She started working nights and is still getting used to sleeping during the day. — Вона почала працювати ночами і досі звикає спати вдень.

Since I retired from my job, I can not get used to having nothing to do all the day. Я вийшов на пенсію, але все ще ніяк не можу звикнути до того, що мені нічим зайнятися вдома.

She had to get used to living in a smaller house. — Їй довелося звикати жити в будинку поменше.

 

Граматика

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>