In Матеріали By Ксенія

Великдень у Британії та Америці

Сьогодні Пасха є одним з найзначніших фестивалів в році і святкується християнами у всьому світі. Для євреїв це нагадування про Вихід з Єгипту, католики і православні ж таким чином шанують Воскресіння Ісуса Христа. З прийняттям Григоріанського календаря в 1582 році час католицького Великодня дещо змінилося, внаслідок чого і донині Сполучене Королівство (UK) і Сполучені Штати (US) відзначають Великдень трохи пізніше іудеїв, але раніше православних. Цього року для британців і американців Пасха відбудеться 8 квітня (у православних — 15 квітня).

Варто, однак, нагадати, що самої Великодня у католиків і протестантів передують Ash Wednesday (цьогоріч — 22 лютого) — день початку Великого Посту, Palm Sunday (1 квітня) — Палке неділю. Чому по-англійськи це зучіт як «Пальмова неділя»? Та тому, що в Стародавньому Римі існувала традиція вітати королівську сім’ю і знати пальмовими гілками. Тому, коли Ісус прийшов до Єрусалиму, в день, який зараз іменується Palm Sunday, натовп вітала його пальмовими гілками. У наші дні Палке неділю знаменує собою початок Страсного Седмиці, яка закінчиться самим Світлим Воскресінням. Далі за ним йде Good Friday (Страсна п’ятниця — 6 квітня) і Easter Sunday (Світле Воскресіння, 8 квітня).

І які ж традиції пов’язані у англомовних католиків зі святом Пасхи?

По-перше, звичайно ж, Easter Eggs. З давніх часів яйце вважається символом переродження. Задовго до того, як Великдень стала великим християнським святом, люди обмінювалися прикрашеними курячими яйцями, які символізували багатство і достаток. Християни прийняли цю традицію і Великоднє яйце стало релігійним символом, заключающем в собі воскресіння Христа, початок нового життя. У середні століття під час святкування Великодня була традиція пригощати слуг і дітей прикрашеними яйцями.

У наші дні Великодні яйця з’являються серед традиційної атрибутики у двох видах: «справжні» і шоколадні. Справжні курячі яйця спочатку відварюють, а потім прикрашають різними способами (у багатьох школах Британії та Америки влаштовують цілі змагання!). Найпростішим із способів прикраси буде відварити яйце у ​​воді, в яку попередньо доданий харчовий барвник (часто використовується цибулиння для отримання красивого жовтувато-оранжевого кольору). Коли яйця готові, влаштовують так звані egg-rolling festivities. Для цієї забави підійде будь-яка зручна галявина, покрита травою і обов’язково дуже hard-boiled eggs (яйця зварені «круто»).

Шоколадні яйця починають з’являтися на ветрина магазинів практично відразу після Різдва, до загального роздратуванню покупців. Але тим не менш, вони вже встигли стати традиційний атрибутом Великодня в Британії.

Ще однією особливістю, пов’язаної з цим чудовим святом, є The Easter Bunny (Пасхальний кролик). Це сучасне нововведення бере свій початок ще в язичницьких святкуваннях. Богиня Eostre (ім’я співзвучне з англійською назвою Пасхи — Easter) шанувалася англо-саксами в її земному втіленні зайця (до речі сказати, на території сучасної Великобританії кролики в той час ще не водилися, їх пізніше завезли нормандські племена).

Черговий особливістю вважається традиція вдягати новий одяг до Великодня. Цей звичай сходить до витоків церкви. Новонавернені, яких хрестили в період між Good Friday і Easter Sunday, одягалися в чисту білу одяг і носили її протягом всієї Пасхального тижня на знак початку нового життя. Люди хрещені раніше не носили таких білих шат, але надягали новий одяг, аби таким чином розділити нове життя Христа. У середні віки, коли кожен новий предмет гардероба був розкішшю для простої людини, вбравшись у свої нові Великодні одягу, люди вирушали на довгу прогулянку перед відвідуванням церкви. Саме цей звичай поступово переріс у Великодні паради і традицію носити спеціальні «Великодні Капелюшки» (Easter Bonnets).

В Америці, окромя приємною традицією обмінюватися крашанками, люди також шлють святкові листівки родичам і друзям. Цікава забава очікує і дітей, яким належить знайти шоколадні яйця, заховані батьками в затишних місцях будинку. Коли всі яйця знайдені, їх можна з’їсти в якості заслуженого призу. Ця ж традиція шанується і в самому Білому домі, де вона носить назву Easter Egg Hunt.

Раз вже ми заговорили про Американському уряді, зауважимо, що і у Британської Королеви є своя великодня традиція. Кожен Easter Thursday вона відвідує Вестмінстерське Абатство або будь-який інший храм, щоб дати трохи грошей найбіднішим прихожанам. При цьому кількість людей, обдарованих Корольової, щоразу точно відповідає її віку!

І наприкінці, кажучи про Пасху, не варто забувати про кулінарні традиції, супутніх цьому великого свята.

У Британії, наприклад, неможливо уявити собі Великдень без Hot cross buns — особливих булочок із здобного тіста. Перед випіканням зверху на кожній булочці висікають хрест, звідси й назва. Hot cross buns з родзинками або смородиною їдять зі Страсної П’ятниці протягом усіх Великодніх свят. Існує навіть спеціальна дитяча пісенька про це пасхальному ласощах:

Hot cross buns,
hot cross buns,
one a penny, two a penny,
hot cross buns.

If you do not like them,
give them to your sons,
one a penny, two a penny,
hot cross buns.

 

Матеріали

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>